გარკვეული პოლიტიკური დემარში იმასთან დაკავშირებით, რომ ბიურო არ შემდგარიყო, იყო სახეზე, ამას არავინ უარყოფს — ვოლსკი
ფოტო: საქართელოს პარლამენტი
ქართული ოცნების დეპუტატის, გია ვოლსკის განცხადებით, იმისათვის, რომ პარლამენტში ბიუროს სხდომა არ ჩატარებულიყო, სადაც ოპოზიციის ალტერნატიული კანონპროექტი გადიოდა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურთან დაკავშირებით, სახეზე იყო გარკვეული პოლიტიკური დემარში და ამას არავინ უარყოფს.
"რასაკვირველია, გარკვეული პოლიტიკური დემარში იმასთან დაკავშირებით, რომ ბიურო არ შემდგარიყო, იყო სახეზე და ამას არავინ არ უარყოფს. პროცედურულ ბრძოლაში გადაიჭრა, თუმცა ერთი უნდა აღინიშნოს ძალიან მკაფიოდ და ხაზგასმით, რომ ყველანაირი საშუალება გააჩნია ნებისმიერ ოპოზიციურ ძალას წარმოადგინოს თავისი მოსაზრებები თითოეულ პუნქტთან დაკავშირებით იმ კანონპროექტისა, რომელიც იქნება კომიტეტზე და შემდეგ პლენარულზე განხილული.
გარდა ამისა, უნდა იცოდეთ, რომ კანონპროექტი, რომელიც წარმოადგინა ოპოზიციამ, არის გამეორება, ანალოგი ზუსტად იგივე, რაც ჰქონდა ინსპექტორს წარმოდგენილი ქალბატონ ლონდას, განსხვავება ამ პოზიციებს შორის არ არსებობს", — თქვა ვოლსკიმ.
მისივე თქმით, თუ პრეზიდენტი ვეტოს დადებას ამ კანონპროექტს, მათ ვეტო უნდა დაძლიონ.
"მე მგონია, რომ თუკი პრეზიდენტი ვეტოს დაადებს ამ კანონპროექტს, ჩვენ უნდა შევიკრიბოთ და ვეტო დავძლიოთ, ვინაიდან გადაწყვეტილება არის აბსოლუტურად პოლიტიკურად და სამართლებრივად ჩამოყალიბებული, შესაბამისი იმ ინტერესებისა, რაც სახელმწიფოს გააჩნია. ორი შეუსაბამო ფუნქცია ერთმანეთს არ უნდა ეჯახებოდეს ერთს სტრუქტურაში", — განაცხადა დეპუტატმა.
ლელოს წევრმა, ანა ნაცვლიშვილმა კანონპროექტის ალტერნატიული ვერსიის წინადადება გუშინ, 27 დეკემბერს გამართულ ბიუროს სხდომაზე წამოაყენა. როგორც ნაცვლიშვილმა განაცხადა, თუკი მათი წინადადების განსახილველად ბიუროს სხდომა არ ჩატარდებოდა, ეს რეგლამენტით გარანტირებული უფლებამოსილების წართმევად იქნებოდა აღქმული.
ბიუროს ამავე სხდომაზე, ოპოზიციის წინააღმდეგობის მიუხედავად, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებაზე კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვას დაუჭირეს მხარი.