თუ კრიზისიდან გამოსვლის სხვა იდეა გაქვთ, გარდა ხელახალი არჩევნებისა, მოვისმენთ — ბოკერია
ევროპული საქართველოს ერთ-ერთი ლიდერი, გიგა ბოკერიას, თქმით ოფიციალური მონაცემებითაც მკაფიოდ ჩანს, თუ როგორ დრამატულადაა გაზრდილი გაყალბების მასშტაბი წინა არჩევნებთან შედარებით.
ბოკერიას მიაჩნია, რომ კრიზისიდან გამოსვლა რიგგარეშე არჩევნებითაა შესაძლებელი.
„ ... ჩვენი პირველადი შეფასებით და ცესკოს ოფიციალური სტატისტიკითაც ჩანს, რომ მოულოდნელად, თურმე 4 წელიწადში თითქმის 3-ჯერ მეტ ჩვენს მოქალაქეს შუეყვარდა ბიულეტენების სახლში წაღება. ყოველთვის პრობლემატური არჩევნები გვქონდა, თუმცა უცებ დრამატულად გაიზარდა დაუბალანსებელი ოქმები, უბნები, სადაც მეტი ბიულეტენი იყო, ვიდრე ამომრჩეველი", — აცხადებს ბოკერია.
მისი თქმით, დარღვევებს არჩევნების შედეგზე დაახლოებით 10%-იანი გავლენა ჰქონდა, რაც სრულიად ლეგიტიმურს ხდის მათ მოთხოვნას ხელახალი არჩევნების ჩატარებასთან დაკავშირებით.
"ძალიან მკაფიო სურათია, ამიტომ, თუ ვინმეს აქვს იდეები, როგორ უნდა მოხდეს კალიბრაცია იმის, თუ რამხელა ეფექტი ჰქონდა ამას და ჩვენი ვარაუდის შედეგად, დაახლოებით 10%-ის ფარგლებშია ეს ეფექტი, ამაში ვგულისხმობ კარუსელებს, ჩაყრას ბიულეტენების და მანიპულაციებს და თუ რომელიმე სამოქალაქო ჯგუფს აქვს იდეა, როგორ შეიძლება ამის კალიბრაცია მოხდეს, გვითხრან. მე არ მომისმენია არცერთი იდეა, რომელიც ამის საშუალებას მოგვცემდა. ეს კრიზისი შექმნა ივანიშვილმა და ჩვენთვის აქედან გამოსავალი ხელახალი არჩევნებია და ვინმეს სხვა ტიპის იდეა თუ აქვს, რომელიც ამ უმძიმეს პრობლემას გაანეიტრალებს, რაც ივანიშვილმა შექმნა, მოვისმენთ, ოღონდ ჯერ არ მომისმენია", — განაცხადა ბოკერიამ.