ომბუდსმენი სახელმწიფოს მოუწოდებს, მოქალაქეთა ნებისმიერი თავყრილობა რეალურად შეზღუდოს
სახალხო დამცველი სახელმწიფოსა საგანგებოდ მიმართავს და მოუწოდებს, რომ რეალურად და დაუყოვნებლივ უზრუნველყოფილი იყოს მოქალაქეთა თავყრილობების შეზღუდვა ნებისმიერი ფორმით და ნებისმიერ ადგილას.
ომბუდსმენი წერს, რომ ქვეყანაში კორონავირუსის გავრცელების რისკებს განსაკუთრებულად საპატრიარქოსა და ხელისუფლებას შორის შემდგარი შეთანხმება ზრდის. შეთანხმების მიხედვით, სააღდგომო ლიტურგია საქართველოს ეკლესიებში მრევლის მონაწილეობით გაიმართება. სახალხო დამცველი მოუწოდებს მთავრობას, რომ რეალური ნაბიჯები გადადგას.
"წინააღმდეგ შემთხვევაში, დაგვიანებული რეაგირებებისა და გაუტარებელი პრევენციული ღონისძიებების გამო, გამოწვეულ ინფიცირებულთა რაოდენობის მნიშვნელოვან ზრდასა თუ გარდაცვალებაზე პასუხისმგებლობა საქართველოს სახელმწიფოს დაეკისრება", — წერია განცხადებაში.
ომბუდსმენი, ასევე, მოუწოდებს მოსახლეობას გაითვალისწინონ დადგენილი შეზღუდვები, რომელთა დაცვით შესაძლებელია საკუთარი და სხვა ადამიანების ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დაცვა.
ბოლო მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსის 370 დადასტურებული შემთხვევაა, მათგან გამოჯანმრთელებულია 77 ადამიანი, ხოლო გარდაცვლილია 3. კარანტინის რეჟიმში 5 079 პირი რჩება, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ კი 558 პაციენტი.