გიორგი ვაშაძის თქმით, ქართულმა ოცნებამ ოპოზიციას მანდატების 110/40-ზე განაწილება შესთავაზა
პარტია ახალი საქართველოს ლიდერის, გიორგი ვაშაძის თქმით, ქართულმა ოცნებამ ოპოზიციას მანდატების ახალი გადანაწილება შესთავაზა, რაც 110 პროპორციულ და 40 მაჟორიტარულ მანდატს გულისხმობს. ამის შესახებ ვაშაძემ, ევროკავშირის ელჩის, კარლ ჰარცელის რეზიდენციაში მიმდინარე შეხვედრიდან გამოსვლის შემდეგ განაცხადა.
როგორც ვაშაძემ თქვა, ევროკავშირის ელჩთან ოპოზიციისა და უმრავლესობის წევრებს შორის შეხვედრისას, მანდატების გადანაწილების ახალი შეთავაზება უმრავლესობის წევრმა, ირაკლი კობახიძემ გააჟღერა.
"გარკვეული სიახლეები ამ დისკუსიაში, რომელიც ჯერ არ დასრულებულა ნამდვილად არის ის, რომ ახლა ქართული ოცნება გვეუბნება, რომ 110/40-ზეაო ჩვენი პოზიცია, რაღაც გარკვეული დათქმებით. მე ძაან მარტივი მაქვს, რომ ჩვენ ადგილების და მანდატების რაოდენობით არ ვვაჭრობთ. ჩვენ ვამბობთ ერთადერთ რაღაცას, რომ 40%-ზე ნაკლები თუ აქვს მხარდაჭერა პოლიტიკურ ძალას, მას არ უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა უმრავლესობა ჩამოაყალიბოს ანუ მაქსიმალურად გავითვალისწინოთ პროპორციულის მისწრაფება. ამ შემთხვევაში შეიძლება თავისუფალი კენჭისყრა მაინც იყოს ოპოზიციის მხრიდან", — განაცხადა გიორგი ვაშაძე.
ამ წუთებში ევროკავშირის ელჩის, კარკლ ჰარცელის რეზიდენციაში მმართველი გუნდისა და ოპოზიციის წევრების შეხვედრა მიმდინარეობს. სავარაუდოდ, შეხვედრის მიზანია, რომ მხარეებმა მოლაპარაკებების ფანჯრის დახურვამდე, რომელიც თებერვლის ბოლოს იხურება, საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით მოლაპარაკებას მიაღწიონ.