სასამართლო გადაწყვეტილება არის სასამართლო გადაწყვეტილება, ადეკვატური განაჩენია — ხუნდაძე უგულავას პატიმრობაზე
მმართველი გუნდის მაჟორიტარი დეპუტატი დიმიტრი ხუნდაძე აცხადებს, რომ უზენაესმა სასამართომ ადეკვატური განაჩენი გამოიტანა, როცა გიგი უგულავას სამწლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. მისი თქმით, პოლიტიკოსობა იმუნიტეტი არ არის.
"დანაშაული რომც ქონდეს ჩადენილი ადამიანს, რახან ის პოლიტიკოსთან შემხებლობაშია მას არ შეიძლება საგამოძიებო ორგანო გაეკაროს და სასამართლომ აღკვეთი ღონისძიება მიიღოს? რა თქმა უნდა, ეს ასე არ არის და არც შეიძლება იყოს. სასამართლო გადაწყვეტილება არის სასამართლო გადაწყვეტილება, მე მეტი დეტალი არ ვიცი იმიტომ, რომ არც ადვოკატი ვყოფილვარ, არც მბრალდებელი და არც მოსამართლე. ფაქტია რომ საჯარო მოხელემ, პოლიტიკოსმა ჩაიდინა დანაშაული, ჰქონდა მას გადაცდომა და სასამართლომ გამოიტანა ადეკვატური განაჩენი", — განაცხადა მან.
უზენაესმა სასამართლომ გიგი უგულავას სამწლიანი პატიმრობა შეუფარდა. განაჩენის გამოცხადების შემდეგ ოპოზიციის ლიდერებმა აღნიშნეს, რომ მთავრობასთან მოლაპარაკებებს წყვეტენ და პროტესტის რეჟიმზე გადადიან.
თბილისის ყოფილ მერსა და ოპოზიციის პატიმრობაში ყოფნა ისევ 3 წლით, 2 თვითა და 8 დღით მოუწევს. საქმეზე, რომელზეც უგულავა რამდენიმე წლის წინ მსჯავრდებული იყო, გადაწყვეტილება უზენაესმა სასამართლომ დღეს, 10 თებერვალს გამოაცხადა. საკასაციო საჩივარი ყოფილმა გენერალურმა პროკურორმა და ახლადარჩეულმა მოსამართლემ შალვა თადუმაძემ განიხილა. მასთან ერთად შემადგენლობაში იყვნენ მოსამართლეები, მერაბ გაბინაშვილი და გიორგი შავლიაშვილი.