დიქტატურის დროს ასე ლოცვა-კურთხევით და პირდაპირი ეთერით ვინ მიდის ციხეში, უბრალოდ, ქრება ადამიანი — ქანთარია
ქართული ოცნების დეპუტატი ნუკრი ქანთარია მიიჩნევს, რომ ოპოზიციის ბრალდებები ქვეყანაში დიქტატურის არსებობაზე უსაფუძვლოა, რადგან დიქტატურის პირობებში გიგი უგულავა საპატიმროში თავად და მედიის თანხლებით ვერ მივიდოდა.
"დიქტატურის დროს ასეთი რამეები ხდება? ასე ამგზავრებენ ხოლმე მთელი ლოცვა-კურთხევით და ამდენი ტელევიზია, რომ პირდაპირი?... სად არის ესეთი რამეები? გაქრება კაცი, აღმოჩნდება, რომ მერე არის სხვაგან", — განაცხადა მან პალიტრა ნიუსის ეთერში.
ევროპული საქართველოს ლიდერი გიგი უგულავა, რომელსაც უზენაესმა სასამართლომ სამწლიანი პატიმრობა მიუსაჯა საპატიმრო დაწესებულებაში თავად მივიდა. დაკავების ეს ვერსია უგულავამ შსს-ს თავად შესთავაზა, მოგვიანებით კი უწყებამ განცხადება გაავრცელა და ის ორთაჭალაში დაიბარა.
უგულავას განაჩენის გამოცხადების შემდეგ ოპოზიციამ განაცხადა, რომ საარჩევნო სისტემაზე მთავრობასთან მოლაპარაკებას წყვეტს და საპროტესტო აქციები დაიწყება, რადგან მოლაპარაკებას აზრი არ აქვს.
უგულავას ახალი განაჩენი
თბილისის ყოფილ მერსა და ოპოზიციის ერთ-ერთ ლიდერს პატიმრობაში ყოფნა 3 წლით, 2 თვითა და 8 დღით მოუწევს. საქმეზე, რომელზეც უგულავა რამდენიმე წლის წინ მსჯავრდებული იყო, გადაწყვეტილება უზენაესმა სასამართლომ დღეს, 10 თებერვალს გამოაცხადა. საკასაციო საჩივარი ყოფილმა გენერალურმა პროკურორმა და ახლადარჩეულმა მოსამართლემ შალვა თადუმაძემ განიხილა. მასთან ერთად შემადგენლობაში იყვნენ მოსამართლეები, მერაბ გაბინაშვილი და გიორგი შავლიაშვილი.
როგორც მისმა ადვოკატმა, ბექა ბასილაიამ თქვა, უგულავა უზენაესმა სასამართლომ იმ მუხლით გაასამართლა, რომლითაც 9-წლიანი პატიმრობა იყო გათვალისწინებული. თუმცა, ამ მუხლზე ამნისტია გავრცელდა, განახევრდა. იმის გამო, რომ მას მოხდილი ჰქონდა წელიწადი და ოთხი თვე, პატიმრობაში ყოფნა სამ წელზე მეტ ხანს მოუწევს.