კმარა, დღემდე რა მსხვერპლიც გავიღეთ — სალომე ზურაბიშვილი 20 ივნისის მოვლენებზე
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილის თქმით, დღეს ყველა ამბობს, "კმარა, დღემდე რა მსხვერპლიც გავიღეთ საქართველოს შიდა დაპირისპირებისა და გარე აგრესიების გამო!" ამის შესახებ მან 20 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრა.
მისი თქმით, ყველა, ვინც გუშინ ქუჩაში იდგა, პოლიციელი თუ რიგითი მოქალაქე, ქუჩაში იდგა თავისი ქვეყნის ღირსების დასაცავად. პრეზიდენტმა დაშავებულების ოჯახებს თანადგომა გამოუცხადა, სასწრაფოსა და პოლიციას კი მადლობა გადაუხადა.
"სამწუხაროდ, პროტესტის ფორმა გასცდა კონსტიტუციურ ჩარჩოებს და სამართალდამცველები სიტუაციის უმართაობამ აიძულა, მიემართათ მკაცრი ზომებისთვის. მათ ევალებათ სახელმწიფოს დაცვა საფრთხისგან, თუმცა ეს ვერანაირად ვერ ამსუბუქებს იმ ადამიანების მდგომარეობას, რომლებსაც რამდენიმე წუთში ვინახულებ საავადმყოფოებში. საჭიროა თითოეული შემთხვევის მიუკერძოებელი გამოძიება და კანონის ჩარჩოებში რეაგირება", — თქვა სალომე ზურაბიშვილმა
პრეზიდენტის აზრით, ზოგიერთი მოქალაქე იმიტომ დაშავდა, რომ სახელმწიფო წესრიგს იცავდა, ზოგიერთი უმართავი სიტუაციის გამო, ზოგიერთი კი იმიტომ, რომ პოლიტიკურად მოტივირებულ განცხადებებს აჰყვა.
"ერთი მხრივ, ხელისუფლება და, კერძოდ, საკანონმდებლო ორგანო ვერ მოიხსნის პოლიტიკურ პასუხისმგებლობას მომხდარზე და უკვე ვნახეთ, რომ მან არ მოიხსნა ეს პასუხისმგებლობა. პოლიტიკა, ქვეყნის მართვა ნიშნავს რისკებისა და შედეგების წინასწარ გათვლას. ეს პირობა გუშინწინ და გუშინ დაირღვა, რის შედეგადაც მივიღეთ მართლმადიდებლური ასამბლეის გაუმართლებელი მოწვევა, სრულიად მიუღებელი ფორმატი და რუსი დელეგატი პარლამენტის უმაღლეს სავარძელზე", — აღნიშნა პრეზიდენტმა.
სალომე ზურაბიშვილი არ გამორიცხავს, რომ მოვლენების განვითარებაში იყოს გარკვეული პროვოკაციების ნიშნები. მისი აზრით, ეს ვერ იქნება პასუხისმგებლობის შემცირების მიზეზი.
სამართალდამცავებმა მოქალაქეების წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს. დაშავებულია ათეულობით მოქალაქე, ორს თვალი აქვს დაკარგული. დაკავებულების ზუსტი რაოდენობა უცნობია.