"დადგა დრო, ხელი მოაწეროთ ხელშეკრულებას და დავიწყოთ სამხრეთ კავკასიის კეთილდღეობის ახალი ერა" — აშშ-ს სახდეპი სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმებაზე
"მშვიდობის დრო სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის", — ამ სათაურის განცხადებას აქვეყნებს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი ვებ-გვერდზე და აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის მიღწეულ სამშვიდობო შეთანხმებას ეხმაურება.
"შეერთებული შტატები აფასებს სომხეთსა და აზერბაიჯანს ისტორიული სამშვიდობო ხელშეკრულების შესახებ მოლაპარაკებების დასრულებისთვის. ეს არის შესაძლებლობა ორივე ქვეყნისთვის, დაასრულონ კონფლიქტი, რომლებიც ათწლეულები გრძელდებოდა პრეზიდენტ ტრამპის ხედვის შესაბამისად უფრო მშვიდობიანი სამყაროს შესახებ. ახლა დადგა დრო, რომ პასუხისმგებლობა ავიღოთ მშვიდობაზე, ხელი მოვაწეროთ ხელშეკრულებას და დავიწყოთ სამხრეთ კავკასიის ხალხის კეთილდღეობის ახალი ერა", — ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისათვის, გუშინ, 13 მარტს, სომხეთი და აზერბაიჯანი ისტორიული სამშვიდობო ხელშეკრულების პირობებზე შეთანხმდნენ, რომელიც სამ დეკადაზე ხანგრძლივ ომს დაასრულებს.
- ჯეიჰუნ ბაირამოვი: სომხეთთან სამშვიდობო ხელშეკრულების ტექსტზე მოლაპარაკების პროცესი უკვე დასრულებულია
თუ მხარეები შეთანხმებას ხელს მოაწერენ, დასრულდება კონფლიქტი, რომელმაც ორი ომი, აურაცხელი რაოდენობით შეტაკებები და ორივე მხარეს ათასობით მსხვერპლი მოიტანა.