რაც შეეხება ნეირონულ ქსელებს, მათთვის გადამწყვეტი პროგრესი 1980-იანებში დაიწყო. ჯონ ჰოპფილდმა, რომელიც ცოტა ხნის წინ ნობელის პრემიის ლაურეატი გახდა, 1982 წელს შექმნა ჰოპფილდის ქსელი (Hopfield Network), რომელიც მეხსიერების შენახვა-აღდგენის რეკურენტული ნეირონული ქსელია. 1986 წელს კი რუმელჰარტმა, ჰინტონმა და უილიამსმა გამოაქვეყნეს უკუგატარების (backpropagation) ალგორითმის შესახებ ნაშრომი, რომელიც გვიჩვენებდა, როგორ შეგვიძლია მრავალშრიანი ნეირონული ქსელების გაწვრთნა გრადიენტული დაშვების გამოყენებით.
1986 წლის შემდეგ უკვე ვიცოდით, როგორ გაგვეწვრთნა ღრმა ნეირონული ქსელები, მაგრამ ამას მაინც არ მოჰყოლია დიდი ბუმი, რადგან მალევე ნათელი გახდა, რომ საკმარისი მონაცემების გარეშე ნეირონული ქსელები კარგად ვერ სწავლობდა. მალევე იან ლეკუნმა შექმნა პირველი კონვოლუციური ნეირონული ქსელი (CNN), რომელიც სპეციალურად გამოსახულებების კლასიფიკაციისთვის იყო ოპტიმიზებული. თუმცა, 1990-იანებში პრობლემა კვლავ მონაცემების სიმცირე იყო. 2000-იანების ბოლოს ვითარება შეიცვალა, როდესაც ფეი-ფეი ლიმ და მისმა გუნდმა შექმნეს ImageNet მონაცემთა ბაზა, რომელიც პირველი მასშტაბური გამოსახულებების მონაცემთა ნაკრები იყო. ამავე დროს, მკვლევრებმა გააცნობიერეს, რომ GPU-ებით შესაძლებელი იყო ღრმა ნეირონული ქსელების ეფექტურად გაწვრთნა.
ამ ყველაფრის ერთობლიობით 2012 წელს ჯეფ ჰინტონმა, ილია სასკევერმა და ალექს კრიჟევსკიმ შექმნეს AlexNet, რომელიც პირველი ღრმა ნეირონული ქსელი გახდა, რომელმაც ImageNet კონკურსი მოიგო. ეს იყო გადამწყვეტი მომენტი – უკვე საკმარისი მონაცემები გვქონდა, საკმარისი გამოთვლითი რესურსი (GPU-ები) და საკმარისი ალგორითმული ცოდნა ღრმა ნეირონული ქსელების ეფექტურად გაწვრთნისთვის. ამ მომენტიდან ნეირონული ქსელების კვლევამ და განვითარებამ სწრაფი ტემპით აიღო გეზი. ყოველი ორი წლის განმავლობაში ვხედავდით მნიშვნელოვან წინსვლას, რის შედეგადაც დღეს დიდი ენობრივი მოდელების ეპოქაში ვართ. მაგრამ ეს ყველაფერი სწორედ იმ განვითარებების პირდაპირი გაგრძელებაა, რომელიც ათწლეულების განმავლობაში ხდებოდა.
— თანამედროვე დიდი ენის მოდელები, მათ შორის DeepSeek და ChatGPT, შეიცავს ე.წ. "აზროვნების ჯაჭვის" (Chain of Thought) მოდელს. რა არის განსაკუთრებული ამ აზროვნების ჯაჭვის ალგორითმში? როგორ განსხვავდება ეს მოდელი ჩვეულებრივი ტრანსფორმერების ალგორითმის ფუნქციონირებისგან ენის მოდელების კონტექსტში?
როცა პირველი GPT კლასის ენობრივი მოდელები გამოჩნდა — GPT-2, GPT-3, GPT-3.5 და სხვა — ხალხმა განსაკუთრებით GPT-3.5-თან მუშაობისას შენიშნა საინტერესო ტენდენცია: თუ მოდელს უსვამდი მათემატიკურ ან ზოგადად ლოგიკური ნაბიჯების შემცველ კითხვას, ის ხშირად არ გაძლევდა სწორ პასუხს. მაგრამ თუ მოდელს კითხვის დასმის შემდეგ რაიმეს დამატებით ეტყოდი, მაგალითად, "იფიქრე ნაბიჯ-ნაბიჯ" ან მოუყვანდით გადაჭრილ ამოცანას, სადაც ნაჩვენები იქნებოდა, როგორ უნდა გადაჭრილიყო მსგავსი პრობლემა — სხვა სიტყვებით, თუ უჩვენებდით თქვენი აზროვნების ჯაჭვს — ამის შემდეგ, როდესაც ახალ კითხვას დაუსვამდით, მოულოდნელად აღმოჩნდებოდა, რომ მოდელი გაცილებით უკეთ უპასუხებდა.
ეს მეთოდი GPT-2-ზე არ მუშაობდა. თუმცა, როდესაც მოდელები მასშტაბურად გაიზარდა — მათ შორის პარამეტრების რაოდენობით, მონაცემთა მოცულობითა და გამოთვლითი რესურსების გამოყენებით, მან ასეთი ქცევა გამოავლინა. სწორედ ამას ვუწოდებთ "აზროვნების ჯაჭვის" (Chain of Thought) დასაბუთებას. ადრეული დიდი ენობრივი მოდელების (მაგალითად, GPT-3.5, GPT-4, Google-ის ზოგიერთი მოდელი, Anthropic-ის Claude და სხვ.) შემთხვევაში, აზროვნების ჯაჭვის პრომპტინგი მომხმარებლის მიერ ხდებოდა — მომხმარებელს თავად უნდა მიეწოდებინა ეტაპობრივი ინსტრუქციები ან წარმოედგინა აზროვნების ჯაჭვი პრომპტში. რაც გააკეთეს უფრო ახალმა მოდელებმა, როგორიცაა OpenAI-ის O1, O3 და DeepSeq-ის R1, R0, არის ის, რომ ადამიანისთვის ამ პროცესის გადაბარების ნაცვლად, მათ შიგნით უკვე ჩაშენებული აქვთ მექანიზმები, რომლებიც საშუალებას აძლევთ, პრომპტის მიღების შემდეგ დამოუკიდებლად წარმოქმნან სხვადასხვა აზროვნების ჯაჭვი და შეისწავლონ ამ ალტერნატიული მიდგომების სივრცე.
— რამდენიმე მეცნიერი, მათ შორის იან ლეკუნი, ამტკიცებს, რომ მიუხედავად იმისა, რომ მთელი ეს AI-ს რბოლა დიდ ენობრივი მოდელების ირგვლივ ტრიალებს, თუ ჩვენ გვინდა AGI-ის (ხელოვნური ზოგადი ინტელექტის) განვითარება, დიდი ენობრივი მოდელები არ არის სწორი მიმართულება. ეთანხმებით ამ მოსაზრებას, რომ შესაძლოა ჩვენ ზედმეტად ვფოკუსირდებით დიდ ენობრივ მოდელებზე და არსებობს სხვა უკეთესი მიმართულებები?
დიახ, ვფიქრობ, რომ ეს სრულიად შესაძლებელია, რადგან თუ დიდ ენობრივ მოდელებს და ჩვენს ტვინს შევადარებთ, არსებობს რამდენიმე ძალიან მნიშვნელოვანი განსხვავება. ერთ-ერთი ეს არის მონაცემების რაოდენობა. ხელოვნურ ინტელექტს დასწავლისთვის ბევრად მეტი მონაცემი სჭირდება ვიდრე ჩვენ ტვინს. იმის გათვალისწინებითაც, რომ ადამიანის ტვინი ასობით მილიონი წლის განმავლობაში ევოლუციას განიცდიდა, მაშინაც კი, LLM-ები უბრალოდ ძალიან არაეფექტურია მონაცემების დამუშვების მხრივ. ასე რომ, რაღაც ხდება ჩვენს ტვინში, რაც თვისებრივად განსხვავდება იმისგან, რასაც LLM-ები აკეთებენ. ამასთან, ამ ეტაპზე რთულია თქმა, თუ დავამზადებთ ისეთ LLM-ებს, რომლებიც 100%-ით დარწმუნებულები იქნება თავის პასუხებში. ამავე დროს, გვაქვს ჰალუცინირების, ანუ ფაქტობრივად არასწორი პასუხების გაცემის პრობლემა ისე, თითქოს სწორი პასუხია, რომელიც არ ვიცით როგორ შეიძლება გადაიჭრას გარეგანი ვერიფიკაციის გარეშე, ამავე დროს ჩვენი ტვინები უაღრესად ენერგოეფექტურია, ენის მოდელების კი დიდი ოდენობით ენერგიას მოიხმარს.
თუ ჩვენს ტვინს ხელოვნური ზოგადი ინტელექტის მაგალითად ავიღებთ, ცხადია რომ დიდი ენის მოდელი საკმარისი არაა და გვჭირდება ინოვაცია, რომელიც სავარაუდოდ ნეირომეცნიერებიდან წამოვა, მაგრამ ჯერ არ ვიცით როგორ შევქმნათ ასეთი ხელოვნური სისტემა.
— ნეირომეცნიერება ამტკიცებს, რომ ტვინი მუშაობს როგორც ბეიზიანური განახლების მანქანა. თავისუფალი ენერგიის პრინციპი და სხვა თეორიები ნეირომეცნიერებაში ამტკიცებს, რომ ტვინი აღიქვამს ბეიზიანური ალგორითმის მსგავსად. თუმცა ამაში ბოლომდე დარწმუნებული არ ვარ, ხელოვნური ნეირონული ქსელიც რაღაც თვალსაზრისით ჰგავს ტვინს, მაგრამ არის კი ბეიზიანური სტატისტიკა საბოლოო პარადიგმა?
ვართ თუ არა ჩვენ ახლოს იმის აღმოჩენასთან, თუ რა ალგორითმია, რომელითაც ჩვენი ტვინი სწავლობს? რთულია თქმა, რამდენად ახლოს ვართ, რადგან, როგორც თქვი, იდეა, რომ ტვინი არის ბეიზიანური ჩასწორების სისტემა, საკმაოდ ძლიერი პარადიგმაა ამ მომენტში. მაგრამ ამისთვის არ არსებობს მყარი მტკიცებულება. ამიტომ, ძალიან რთულია თქმა, რამდენად ახლოს ვართ იმის გაგებასთან, თუ როგორ მუშაობს ტვინი. მაგრამ აშკარაა, რომ ტვინში ხდება რაღაც ისეთი, რაც არ ხდება დიდ ენის მოდელებში. მაგალითად, ტვინში არსებობს ბევრი რეკურენტული კავშირი ნეირონებს შორის და მათი რაოდენობა აღემატება feedforward ქსელების რაოდენობას. დიდი ენის მოდელებს მეტწილად Feedforward ნეირონული ქსელებისგან შედგება, გარკვეული რეკურენტულობა ჩაშენებულია თანამედროვე მოდელებში, მაგრამ ეს გარეგანი დამატებითი მოდულებია. გარეგანი ალგორითმული რეკურენტულობა უფროა, ვიდრე ნეირონული ქსელის არქიტექტურის ნაწილი.
ამ მომენტში ჩვენ არ ვიცით, როგორ გავწვრთნათ რეკურენტული ნეირონული ქსელები ეფექტურად. ჩვენ შეგვიძლია მათი შექმნა, თუმცა ძალიან მცირე ზომის და მათი გაწვრთნა ძალიან რთულია. ამრიგად, პრობლემა გადაუჭრელია. ქსელების დასწავლისთვის ჩვენ უკუგატარებას ვიყენებთ, მაგრამ ტვინი ნამდვილად არ იყენებს უკუგატარებას ნეირონის წონების გასარკვევად. რაღაც სხვა ხდება. ამრიგად, ჩვენ სხვა ალგორითმი გვჭირდება, ლოკალური განახლების მექანიზმი, რომელიც არ იქნება დამოკიდებული შორეულ კავშირებზე. ასე რომ, ბევრი ახალი რამ უნდა აღმოვაჩინოთ ტვინის შესაებ და შესაძლოა, ზოგიერთი ეს განვითარება ერთდროულად მოხდეს. ნეირომეცნიერები აღმოაჩენენ რამეს, რაც დაეხმარება ხელოვნური ინტელექტის მკვლევარებს. ხელოვნური ინტელექტის მკვლევარები აღმოაჩენენ რამეს, რაც დაგვეხმარება ტვინის მოდელირებაში. და ვფიქრობ, ამ ორ სფეროს შორის ახლა საკმაოდ მჭიდრო კავშირი არსებობს, რომ განვითარებები ერთ სფეროში გავლენას ახდენდეს მეორეზე, და პირიქით.
— ხშირად არა მხოლოდ ჩვენი ტვინების, არმაედ ნეირონული ქსელებში მიმდინარე პროცესების გაგება გვიჭირს. ერთ-ერთი საინტერესო ახალი ტენდენცია "ახსნადი ხელოვნური ინტელექტია" (ExplainableAI). თანამედროვე ნეირონული ქსელები შავი ყუთებია. გვაქვს Input და Output, მაგრამ ქსელში მიმდინარე გადაწყვეტილების მიღების პროცესებზე ბევრი არაფერი ვიცით. ისინი ზედმეტად კომპლექსურებია. რამდენად მნიშვნელოვანია ხელოვნური ინტელექტისთვის ეს მიმართულება?
ვფიქრობ, ეს მნიშვნელოვანია იმ გაგებით, რომ რადგან ჩვენ ვაშენებთ ამ სისტემებს და შემდეგ ამ სისტემებს გამოიყენებენ რეალურ ცხოვრებაში ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მისაღებად, ჩვენ ნამდვილად გვინდა გავიგოთ, როგორც პრაქტიკული კუთხით, როგორ მიიღება ეს გადაწყვეტილებები ამ ნეირონულ ქსელებში, ასევე კვლევითი კუთხითაც. როგორც უკვე ვთქვი, ჩვენ არ გვესმის, როგორ მუშაობს ჩვენი ტვინები და პრობლემა ის არის, რომ ვერ ჩავდგამთ ელექტროდებს თითოეულ ნეირონში. მაგრამ რადგან ახლა გვაქვს ხელოვნური სისტემები, რომლებიც სიმულირებს ნეირონულ ქსელებს, ყოველ შემთხვევაში ძალიან მარტივი ფორმებით, ჩვენ გვაქვს საშუალება დავაკვირდეთ იმას, რაც ხდება ამ ქსელებში. ამიტომ, ეს ასევე არის კვლევითი საკითხი, რომელმაც მოგვიანებით შეიძლება გვითხრას როგორ მუშაობს ჩვენი ტვინები.
თუმცა, არ ვიცი, ინტელექტუალური მანქანების შექმნის მცდელობები აუცილებლად განაპირობებს თუ არა ახსნადი ხელოვნური ინტელექტის პროგრესს. ეს ორი რამ პარალელურად მიმდინარეობს. ამიტომ, ადამიანები, რომლებიც მხოლოდ უფრო და უფრო ჭკვიანი მანქანური სწავლების სისტემების შექმნას ცდილობენ, გააგრძელებენ ამას ხელოვნური ინტელექტის ახსნის მცდელობებისგან დამოუკიდებლად, რადგან ისინი უბრალოდ ამ სისტემების ემპირიულ ქცევას უყურებენ, ამიტომ ხელოვნური ინტელექტის განვითარება გაუსწრებს ხელოვნური ინტელექტის ახსნის მცდელობებს.
— ფიქრობთ, რომ ხელოვნური ზოგადი იტნელექტის, AGI-ს მიღწევა შესაძლებელია უახლოეს მომავალში, თუ ეს ძალიან შორეული მიზანია?
საქმე ისაა, რომ AGI როგორც ტერმინი ძალიან ცუდადაა განსაზღვრული. არ არსებობს ფორმალური განმარტება. ჩვეულებრივ, ეს ნიშნავს ხელოვნურ ინტელექტს, რომელსაც შეუძლია ყველა კოგნიტიური დავალების შესრულება, რომელსაც ადამიანი ასრულებს. მაგრამ, ადამიანი ბევრად მეტია, ვიდრე მხოლოდ კოგნიტიური დავალებები. ჩვენ ვართ განსხეულებული (embodied) აგენტები, და ჩვენი ინტელექტი ხშირად ჩვენი სხეულის ნაწილია. ამიტომ, ვფიქრობ, რომ AGI-ს მიმართულებით ნებისმიერმა მცდელობამ უნდა გაითვალისწინოს ეს ფაქტი. არსებობს საინტერესო განვითარებები რობოტიკაში, საიდანაც შეიძლება წამოვიდეს გარღვევა ამ მიმართულებით. როცა გაქვს ხელოვნური ინტელექტის მქონე აგენტი, რომელიც ურთიერთქმედებს რეალურ, ფიზიკურ გარემოსთან. ეს უფრო პერსპექტიულია ამ თვალსაზრისით, ვიდრე ენის მოდელები.
— ბევრი თვლის, რომ ინტელექტი და ცნობიერება ურთიერთკავშირშია. თუმცა, საინტერესო არგუმენტი, რომელიც ანილ სეთის წიგნში წავიკითხე ისაა, რომ ჩვენი ცნობიერი განცდების უმრავლესობა კავშირშია ბიოლოგიასთან, იქნება ეს წყურვილი, შიმშილი, ტკივილი თუ სხვა. როგორ ფიქრობთ, არის ინტელექტი და ცნობიერება პირდაპირ კავშირში? მოიტანს კი ხელოვნური ინტელექტის ექსპონენციალური ზრდა ხელოვნურ ცნობიერებას?
ეს დამოკიდებულია იმაზე, როგორი პერსპექტივა გაქვთ ცნობიერების მიმართ. თუ დუალისტი ხართ, ან თვლით, რომ ბიოლოგია უალტერნატივოა ცნობიერებისთვის, მაშინ იფიქრებ, რომ მანქანები ალბათ არ იქნებიან ცნობიერები. მე პირადად ვფიქრობ, რომ ცნობიერება ჩვენს ტვინებში მიმდინარე კომპუტაციური პროცესების შედეგია. ფაქტი, რომ ცნობიერება სხეულთანაა კავშირში, უბრალოდ იმაზე მეტყველებს, რომ ის ევოლუციის პროდუქტია. მაგრამ თუ ეს არის კომპიუტაციური პროცესის შედეგი, და თუ ეს კომპიუტაციური პროცესი შეიძლება განხორციელდეს სხვა სუბსტრატში, არ არსებობს პრინციპული მიზეზი, რომ ხელოვნური ცნობიერება შეუძლებელი იყოს. თუ მატერიალიზმი სწორია და ცნობიერებაში არაფერია არამატერიალური, ვფიქრობ მანქანებიც რაღაც ეტაპზე ცნობიერები გახდებიან.
— თუ ფუნქციონალიზმი და ფუნქციონალისტური მატერიალიზმი სწორია, პრინციპულად შესაძლებელია ცნობიერი მანქანების არსებობაც და გონების ატვირთვაც?
გონების ატვირთვაზე დარწმუნებული არ ვარ, ეს სხვა უფრო რთული საკითხია, ვინაიდან ჩვენი გონება განსხეულებულია, რთულად წარმოსადგენია კომპუტაციის განცალკევება ჩვენი ტვინებისგან და სხეულებისგან. ტვინი და სხეული ერთი კონტინუუმია და ის იდეა, რომ გონება ტვინიდან სილიკონში შეიძლება ატვირთოთ უფრო მეტად ჰგავს სამეცნიერო ფანტასტიკას, ვიდრე ცნობიერი მანქანების შექმნა.