მიხეილ ჩინჩალაძეს 4 წლის განმავლობაში არცერთი საქმე არ განუხილავს და 448 020 ლარის ხელფასი აიღო — TI
ფოტო: საერთაშორისო გამჭვირვალობა — საქართველო
მოკლედ: საერთაშორისო გამჭვირვალობა — საქართველო (TI) წერს, რომ თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარე, აშშ-ს მიერ სანქცირებული, მიხეილ ჩინჩალაძე მოსამართლის ფუნქციას არ ასრულებს.
მისი 16-წლიანი კარიერიდან, 4-წლიანმა მონაკვეთმა (2010-2013) ისე გაიარა, რომ მას არცერთი საქმე არ განუხილავს, მაგრამ 448 020 ლარის ანაზღაურება აიღო.
- "ეს იმ ფონზე, როცა სასამართლო სისტემაში მოსამართლეთა გადატვირთულობა და მათ შორის ამ მიზეზით, საქმეთა გაჭიანურება მნიშვნელოვანი გამოწვევაა", — წერს TI.
დეტალები: TI-ის მიხედვით, დანარჩენ წლებშიც მიხეილ ჩინჩალაძე თვეში, საშუალოდ, მხოლოდ 2 საქმეს განიხილავდა, მაშინ, როდესაც სხვა მოსამართლეებს, წლის განმავლობაში, ასობით საქმის განხილვა უხდებათ:
- TI მაგალითისთვის წერს, რომ 2022 წელს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის მიერ განხილული საქმეების საშუალო მაჩვენებელი 273 იყო.
აღსანიშნავია, რომ აშშ-ის მიერ სანქცირებული კიდევ ერთი მოსამართლის, ლევან მურუსიძის განხილულ სულ ცოტა ხუთ საქმეზე, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევა დადგინდა.
- განხილული საქმეებიდან სამზე, სასამართლომ დარღვევების შესახებ გადაწყვეტილება გამოიტანა, ხოლო ორ საქმეზე, სახელმწიფომ თავად აღიარა დარღვევა.
- ამ საქმეების გამო, საქართველოს დაზარალებულების სასარგებლოდ, ჯამში, 105 988 ევროს გადახდა მოუწია.
ბოლო ხაზი: 2023 წლის 5 აპრილს, აშშ-მა სანქციები დაუწესა სამ მოქმედ და ერთ ყოფილ მოსამართლეს.
- ევროკომისიის რეკომენდაციის თანახმად, მიხეილ ჩინჩალაძე კეთილსინდისიერების შემოწმებას უნდა დაექვემდებაროს, რასაც სასამართლო კლანი და ხელისუფლება აქტიურად ეწინააღმდეგება.
- ეს შემოწმება აუცილებელი წინაპირობაა, რათა საქართველომ შეძლოს ევროკავშირში გაწევრიანებაზე მოლაპარაკებების დაწყება.