პოლიციამ კეკელიძის ქუჩაზე დღეს 20 პირი დააკავა — შსს-ს განცხადება
მოკლედ: შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, დღეს კეკელიძის ქუჩაზე, სადაც სააღსრულებო ბიუროს მიერ ხატიაშვილების ოჯახის გამოსახლების პარალელურად მათი მხარდამჭერი აქცია მიმდინარეობდა, 20 პირი დააკავეს.
დეტალები: შსს-ს განცხადებაში წერია, რომ აქციაზე შეკრებილმა მოქალაქეებმა ეროვნული ბიუროს თანამშრომლებს გაუწიეს ფიზიკური წინააღმდეგობა და პროცესის განხორციელების საშუალებას არ აძლევდნენ.
- პოლიციას მიაყენეს ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა;
- სამართალდამცველების მიმართ გამოიყენეს დაუდგენელი საშუალება, სპრეის სახით.
- ასევე, შეკრებილებმა დააზიანეს აღსრულების პოლიციის მანქანა, ამ ფაქტზე 2 პირია დაკავებული.
- პოლიციელისადმი დაუმორჩილებლობისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის ფაქტებზე, ადმინისტრაციული წესით ასევე, დაკავებულია 18 პირი.
მანქანის დაზიანებაზე დაიწყო გამოძიება 187-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით დაიწყო, რაც ჯგუფურად ნივთის დაზიანებას გულისხმობს.
სამართალდამცველების მიმართ წინააღმდეგობისა და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისათვის ხელის შეშლის ფაქტზე კი გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 353- ე მუხლით დაიწყო.
რა ხდებოდა დღეს კეკელიძის ქუჩაზე: აღსრულების პოლიცია ხატიაშვილების სახლთან, დაახლოებით, 10 საათზე მივიდა.
- საცხოვრებელ კორპუსთან შეიკრიბა მოქალაქეების ჯგუფი, რომელიც გამოსახლების პროცედურებისთვის ხელის შეშლას ცდილობდა.
- აქტივისტები, რომლებიც ხატიაშვილების ბინაში იმყოფებოდნენ, ამბობდნენ, რომ შენობაში გაუშვეს დაუდგენელი გაზი, რის გამოც სუნთქვა უჭირდათ.
- საბოლოოდ, პოლიციამ ბინიდან გამოიყვანა როგორც ხატიაშვილების ოჯახი, ასევე იქ მყოფი აქტივისტები.
ამ თემაზე: სად იმყოფება გამოსახლების შემდეგ და რა მდგომარეობაშია მარინა ხატიაშვილი
რა ვიცით ხატიაშვილების ოჯახის პრობლემაზე: აღსრულების ეროვნული ბიუროს ინფორმაციით, მათი გამოსახლების პროცესი, აღსრულების პოლიციის მიერ, 6 წლის განმავლობაში 5-ჯერ იყო გადადებული.
- "ამ დროის მანძილზე აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ საქმის მორიგებით დასრულების მიზნით, გაატარა ყველა ღონისძიება, აქტიურად მიმდინარეობდა მხარეებს შორის მოლაპარაკებები, სადაც კრედიტორი მოვალეს სთავაზობდა ალტერნატიულ საცხოვრებელ ფართს, რაზედაც მოვალემ განაცხადა უარი", — აღნიშნულია ბიუროს განცხადებაში.
ხატიაშვილების მსგავსად, 24 და 26 იანვარს, აღსრულების ეროვნული ბიურო კაკიაშვილებისა და ბალახაძეების ოჯახების გამოსახლების გეგმავს.
- "აღსანიშნავია, რომ, როგორც ირკვევა, სამივე ოჯახი თანახმაა, დაფაროს ძირითადი ფინანსური დავალიანება, თუმცა ამ ეტაპზე მათ ამის საშუალება არ ეძლევათ", — აცხადებს სოციალური სამართლიანობის ცენტრი (SJC).
ორგანიზაცია, ასევე, წერს, რომ მსგავსი შემთხვევები საქართველოში გამონაკლისს არ წარმოადგენს: "მანკიერ ფულად-საკრედიტო პოლიტიკაში კრედიტორთა უმთავრესი ინტერესი იპოთეკით დატვირთული ქონების დაუფლებაა — მევახშეები ბოროტად სარგებლობენ მსესხებლის მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობით, რასაც წლების განმავლობაში, სასესხო ხელშეკრულებების კაბალური პირობებით დადება და საცხოვრისის დაკარგვის მომეტებული რისკები მოჰყვება", — ნათქვამია მათ განცხადებაში.