ევანგელისტურ ეკლესიაში აცხადებენ, რომ სახელმწიფო მათ კონტროლს სასამართლოს გზით ცდილობს — რა ხდება
ფოტო: იზაბელ მოდებაძე / On.ge
ამის საკითხზე ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტისა (TDI) და საქართველოს ევანგელისტური ეკლესიის წარმომადგენლებმა ერთობლივ პრესკონფერენციაზე ისაუბრეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: პასტორ ზაალ ტყეშელაშვილის განცხადებით, 2022 წლის 9 ნოემბერს, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დააკისრა ვალდებულება, აშშ-ის მოქალაქე ბიუნგ ჩან პარკს გადაუხადოს წლების განმავლობაში მიღებული საეკლესიო შემოწირულოებები, 90 000 დოლარი.
- ეს თანხა ეკლესიის პირველი და ერთადერთი სამლოცველო სახლის მშენებლობის დასასრულებლად იყო განკუთვნილი — 2023 წლის 30 იანვარს პასტორმა გადაწყვეტილება უზენაესში გაასაჩივრა.
- ეკლესიაში მიიჩნევენ, რომ სააპელაციოს გადაწყვეტილება ხელისუფლების ინტერესებში შედის და მათი მართვის მცდელობაა.
რა მოხდა: პასტორის განმარტებით, 2014 წელს პარკმა თავი ევანგელისტ მისიონერად წარადგინა, რომლის მიზანი საქართველოში სახარების გავრცელება და ადგილობრივი ევანგელური ქრისტიანების დახმარება იყო.
- მისივე თქმით, ის წლების განმავლობაში კმაყოფილი ჩანდა მათთან ურთიერთობით, თუმცა 2018 წელს დაიწყო მტკიცება, რომ ევანგელისტური ეკლესია სინამდვილეში არ იყო ეკლესია, რადგან არ ჰქონდა რეგისტრაცია და პასტორი ზაალ ტყეშელაშვილი არ იყო ნამდვილი სასულიერო პირი.
- პასტორი განმარტავს, რომ 2019 წელს, პარკმა სარჩელი შეიტანა მის წინააღმდეგ საქალაქო სასამართლოში და მოითხოვა, გადაეხადა ის შემოწირულებები, რომელიც ეკლესიის სახელით, წლების განმავლობაში მორწმუნეებისგან შეგროვდა, თუმცა საქალაქომ მოთხოვნა არ დაუკმაყოფილა.
- მისი თქმით, საქმე სააპელაციოში გადავიდა და საქმის მასალების დეტალური შესწავლისა და ანალიზის საფუძველზე, ჩნდება გონივრული ეჭვი, რომ მოსარჩელე პარკი მოქმედებდა არაკეთილსინდისიერად და საკუთარი ბუნდოვანი ფინანსური და ბიზნეს საქმიანობისთვის იყენებდა რელიგიურ გაერთიანებას.
- ამბობს, რომ საქმეს ახლავს მოსარჩელის მიერ წარდგენილი, სავარაუდოდ, გაყალბებული დოკუმენტები, რომლებიც სასამართლომ ეკლესიისა და პასტორისთვის საზიანო გადაწყვეტილების მისაღებად გამოიყენა.
ტყეშელაშვილის განმარტებით, არაერთი გარემოება მიანიშნებს, რომ ეს არის საეჭვო სამოქალაქო საქმის გამოყენებით მისი რეპუტაციის შელახვის, უსამართლობისა და თანასწორობის საკითხების შესახებ მის მიერ აზრის გამოხატვის შეზღუდვის, ევანგელისტური ეკლესიის ერთადერთი სამლოცველო სახლის წართმევის, ეკლესიის ავტონომიურობისა და დამოუკიდებელი ეკლესიის არსებობის წინააღმდეგ მიმართული მცდელობა.
- "გვაქვს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ დაწყებულია ჩვენი ეკლესიის წინააღმდეგ გარკვეული კამპანია, რომელიც შესაძლებელია, იყოს ხელისუფლება, რომელსაც სურს, რომ ეკლესიები და მათ შორის ჩვენც, კონტროლის ქვეშ მოაქციონ", — აცხადებს ის.
- დამატებითი დეტალების გასარკვევად On.ge მოსარჩლესთან დაკავშირებას ცდილობს.
რას ამბობს იურისტი: შოთა თუთბერიძის განმარტებით, ყველაზე საეჭვო, რაც სააპელაციო სასამართლომ გააკეთა ისაა, რომ გადაწყვეტილება დააფუძნა ხელშეკრულებაზე, რომელშიც არსებობს სიყალბის ძალიან მაღალი რისკი.
- On.ge-სთან საუბრისას ის ამბობს, რომ დოკუმენტის დედანი საქმეში ჩადებული არ არის და საეჭვოა, რადგან ის დადებულია 2014 წელს სამხრეთ კორეაში, თუმცა მასზე დასმულია ნოტარიუსის ბეჭედი, რომელიც ვაშინგტონის შტატიდანაა და გამოყენებულია პასპორტის ნომერი, რომელიც გაცემულია 2015 წელს.
- მისი თქმით, სააპელაციომ თვალი დახუჭა ამ შეუსაბამობაზე და გადაწყვეტილების დიდი ნაწილი დააფუძნა საეჭვო მტკიცებულებაზე, რაც გარკვეული ინტერესის გარეშე რთული წარმოსადგენია.
- "მნიშვნელოვანია ისიც, რომ სამოქალაქო პრინციპების უგულებელყოფით მოიგონა არარსებული გარიგება და შექმნა პრეცედენტი, როცა რელიგიურ გაერთიანებას პირმა შეიძლება მოსთხოვოს შესაწირავის უკან დაბრუნება რამდენიმე წლის შემდეგ, რაც სრულიად აბსურდია", — გვითხრა თუთბერიძემ.
- მისივე განმარტებით, ეს შესაძლოა, საფრთხე იყოს, როგორც რელიგიის თავისუფლებისთვის, კონსტიტუციური უფლებისთვის, ისე რელიგიური უმცირესობების უფლებებისთვის ეკონომიკურ ჭრილში.
- "თუ გადაწყვეტილება დაკმაყოფილდა, მოხდება ისე, რომ ეკლესია დარჩება თავისი კუთვნილი ქონების გარეშე, სახელმწიფოს მოუწევს ეკლესიის წართმევა და მისი რეალიზაცია, რაც ძალიან მძიმე იქნება. ჩვენ ბოლომდე ვიბრძოლებთ", — განმარტავს თუთბერიძე.
რას ამბობს TDI: მაკო ღავთაძემ On.ge-ის განუცხადა, რომ ევანგელისტური ეკლესიის წინააღმდეგ წარმოებული საქმე, რომელიც შეფუთულია სამოქალაქო სახით, რეალურად, არის რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების მიმართულება და ირღვევა ეკლესიის თითოეული წევრის ფუნდამენტური უფლებები.
- მისი შეფასებით, სააპელაციო სასამართლომ სრულიად დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილება მიიღო და ეკლესია დადგა მისი სამლოცველოს, მისი ერთადერთი და პირველი სამლოცველოს წართმევის ფაქტის წინაშე.
- მისივე განმარტებით, პარკს, სავარაუდოდ, ჰქონდა გარანტიები, რომ ყალბი დოკუმენტების წარდგენით, დაუსაბუთებელი საჩივრით და ა.შ გარანტირებული ექნებოდა საქართველოში მისთვის რაღაც მართლმსაჯულების მიღწევა, რეალურად კი უხეშად დაირღვა, როგორც სამართლიანი სასამართლოს პრინციპი, ისე ამ ეკლესიის რწმენისა და რელიგიის თავისუფლება.
- "ვიცით როგორც მუშაობს სახელმწიფო რელიგიებთან მიმართებაში და ამის ნათელი მაგალითია ე.წ კრებსები, რა მასშტაბის თვალთვალი, კონტროლი, ჩარევა მიმდინარეობს ადამიანების პირად ცხოვრებაში", — თქვა ღავთაძემ.
- აქედან გამომდინარე, მისი განმარტებით, შეგვიძლია შევაფასოთ როგორ უყურებს რელიგიურ სფეროს სახელმწიფო და როგორ უნდა აკონტროლოს რელიგიური ორგანიზაციები და კონკრეტული ადამიანები. ამიტომ, ეს შეიძლება, მორიგი მცდელობა იყოს.