საფრანგეთში საქართველოს ყოფილი ელჩის თქმით, მისი გათავისუფლება ღარიბაშვილს სურდა
საფრანგეთში საქართველოს ყოფილმა ელჩმა, თეა კატუკიამ ფორმულას კითხვებს წერილობით უპასუხა და განაცხადა, რომ ორი თვის წინ საგარეო საქმეთა სამინისტრომ მოკლე სატელეფონო საუბრისას პრემიერმინისტრის სურვილის შესახებ აცნობა.
დეტალები: კატუკია ფორმულასთან ჰყვება, რომ მასზე ზეწოლა საქართველოს პრეზიდენტსა და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შორის დაპირისპირების გამწვავებას უკავშირდება.
- უწყების პასუხად ყოფილი ელჩი მოუწოდებს ყველას, ვისაც ეჭვი ეპარება მის დიპლომატიურ საქმიანობაში, შეფასებისთვის საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიმართონ.
- კატუკიას თქმით, მასსა და სამინისტროს შორის უთანხმოება ყოველთვის უკავშირდებოდა საკადრო და სტრუქტურულ საკითხებს.
დიპლომატი ამბობს, რომ ძველი საბჭოთა მეთოდებით მის დაშინებას ცდილობენ და ემუქრებიან, რომ ინფორმაციას ფლობენ, რაზეც მათ მიმართავს: "მოუთმენლად ველოდები აღნიშნული ინფორმაციების გაზიარებას!"
რატომ არის მნიშვნელოვანი: პირველ ივლისს თეა კატუკიამ თანამდებობის დატოვების შესახებ განცხადება გაავრცელა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხრიდან ზეწოლაზე ისაუბრა.
- საგარეო საქმეთა სამინისტროს თქმით, ელჩმა თანამდებობა წინასწარი კონსულტაციის საფუძველზე დატოვა, რა დროსაც კატუკიას განუმარტეს, რომ ელჩად ყოფნის პერიოდში მისი საქმიანობით "კმაყოფილი არ იყვნენ".
რა თქვა კატუკიამ: ყოფილმა ელჩმა იმ სტრუქტურულ დარღვევებზე ისაუბრა, რასაც მისი თქმით, პოსტზე დანიშვნის შემდეგ აწყდებოდა.
- "ვერასოდეს წარმოვიდგენდი, რომ ფუნქციის შესრულება მომიწევდა მუდმივი შეურაცხყოფის, ცილისწამების, ზეწოლის, შევიწროებისა და მუქარის კონტექსტში".
- "არ მიფიქრია, რომ საქართველოს მთავრობისთვის მიუღებელი აღმოჩნდებოდა საზღვარგარეთ ჩემი განვლილი პროფესიული გზა და ჩემი პოლიტიკური მიუკერძოებლობა",
- მისი თქმით, ეს დარღვევები მნიშვნელოვან ზიანს აყენებს საფრანგეთში საქართველოს წარმომადგენლობის ინტერესებსა და იმიჯს.
რა თქვა სამინისტრომ: უწყება აცხადებს, რომ თეა კატუკიას ბრალდებებით "გაკვირვებული" არიან და ამას "ცილისმწამებლურს" უწოდებენ.
- "სამწუხაროდ, მან ვერ უზრუნველყო მასზე დაკისრებული უფლება-მოვალეობების ჯეროვნად შესრულება და ევროპის ამ უმნიშვნელოვანეს ქვეყანაში, საქართველოს ინტერესების სათანადოდ დაცვა".
- უწყება ამბობს, რომ საფრანგეთთან საქართველოს ურთიერთობები უმნიშვნელოვანეს ეტაპზე გადავიდა, რაც საელჩოში ხელმძღვანელ პოზიციაზე "მაღალი კვალიფიკაციისა და გამოცდილების მქონე დიპლომატის მივლინებას" მოითხოვს.