EU საქართველოს გვერდით დგას, ძლიერი და დემოკრატიული ქვეყნის აღმშენებლობის მხარდასაჭერად — ჰარცელი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/European Union in Georgia
საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, კარლ ჰარცელის განცხადებით, EU საქართველოს გვერდით დგას, ძლიერი, აყვავებული და დემოკრატიული ქვეყნის აღმშენებლობის მხარდასაჭერად. ელჩმა მოქალაქეებს 9 მაისი, ევროპის დღე მიულოცა.
"ევროკავშირი საქართველოს გვერდით დგას. ძლიერი, აყვავებული და დემოკრატიული ქვეყნის აღმშენებლობის მხარდასაჭერად. კოვიდ პანდემიისა და სხვა კრიზისების დროს. ჩვენი ურყევი მხარდაჭერით საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ. ასეც გავაგრძელებთ", — აცხადებს ის.
ჰარცელის თქმით, მნიშვნელოვანია ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადის შეტანის მნიშვნელობა და აღნიშნა, რომ საქართველოს გვერდით დგას. ასევე სოლიდარობა გამოუცხადა უკრაინას.
"იმ დროს, როდესაც ევროპა ჯერ კიდევ დამანგრეველი ომის ფერფლიდან დგებოდა, მტკიცედ ჰქონდა გადაწყვეტილი უზრუნველყო, რომ ევროპაში ომები აღარ ყოფილიყო. თუმცა ჩვენ ამ ხედვის ერთგულნი ვრჩებით, სამწუხაროდ, სხვები უხეშად და ტრაგიკულად აჩვენებენ, რომ მოვლენებს მაინც განსხვავებულად ხედავენ. როდესაც რუსეთი ევროპაში თავის გაუმართლებელ ომს აწარმოებს, ჩვენ მტკიცე სოლიდარობას ვუცხადებთ უკრაინას და მის გვერდით ვდგავართ, იმ ღირებულებებსა და პრინციპებზე დაყრდნობით, რომელიც გვაერთიანებს და რომელსაც ჩვენი კავშირი ეფუძნება.
საქართველოში ჩვენი მჭიდრო პარტნიორობა იმავე ღირებულებებზეა დაფუძნებული. პარტნიორობა, რომელიც მომავალში გაიზრდება, რადგან საქართველომ ისტორიული ნაბიჯი გადადგა — ევროკავშირში გაწევრიანებაზე განაცხადი შეიტანა — მისი მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობის მისწრაფებების შესაბამისად და ცივილიზაციურ ფესვებზე დაყრდნობით", — აცხადებს ის.
ევროკავშირის ელჩის თქმით, საქართველოს პირველი რესპუბლიკის კონსტიტუცია საზოგადოებასა და კულტურაში დემოკრატიის, თანასწორობის, მრავალფეროვნებისა და თავისუფლების ღირებულებების ღრმა საფუძვლის არსებობას გვაჩვენებს.