სამხედრო ოპერაცია ჩატარდება მანამ, სანამ პრეზიდენტის ყველა მიზანი არ მიიღწევა, როგორც 2008 წელს — მედვედევი
რუსეთის ყოფილი პრეზიდენტი და ამჟამად რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მდივნის მოადგილე, დიმიტრი მედვედევი ამბობს, რომ უკრაინაში სამხედრო ოპერაცია მანამდე ჩატარდება, სანამ რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის ყველა მიზანი არ მიიღწევა, ისევე, როგორც 2008 წელს.
"[სამხედრო ოპერაცია] სრულად ჩატარდება მანამ, სანამ რუსეთის პრეზიდენტის მიერ დასახული ყველა მიზანი არ მიიღწევა არც მეტი, არც ნაკლები. როგორც ეს იყო მსგავს სიტუაციაში 2008 წელს", — აცხადებს ის.
მისივე თქმით, რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები "არაფერს შეცვლის" და ის "პოლიტიკური უძლურების ნიშანია". მისი მტკიცებით, ეს რუსეთის მთავრობის მხარდაჭერას უფრო გაზრდის.
"ინტელექტუალი ადამიანებისთვის ეს აშკარაა: სანქციები არის მითი, მუქარა, წყლის ნაყვა. მე გულგრილი ვარ გამოცხადებული აკრძალვების მიმართ", — თქვა მან.
26 თებერვალს რუსულმა საოკუპაციო ძალებმა რაკეტა ისროლეს კიევის მიმართულებითაც — დაიბომბა საცხოვრებელი კორპუსი. მსხვერპლზე ინფორმაცია, ჯერჯერობით, არ გავრცელებულა.
24 თებერვალს პუტინმა უკრაინაში ომი დაიწყო. კრემლში ამტკიცებენ, თითქოს მშვიდობიან მოსახლეობას თავს არ ესხმიან, რაც ტყუილია — იბომბება დასახლებები, ბაღები, სკოლები, საავადმყოფოები. რუსეთმა უკრაინას სხვადასხვა ტერიტორიიდან შეუტია და ახლა საომარი მოქმედებები ქვეყნის არაერთ რეგიონსა და ქალაქში მიმდინარეობს, მათ შორის, კიევის ოლქთან.
ორივე მხარეს არის დანაკარგები — დაიღუპა ასეულობით მშვიდობიანი მოქალაქე და სამხედრო პირი. რუსული ჯარები ცდილობენ ხელში ჩაიგდონ მნიშვნელოვანი ობიექტები, უკრაინა მათ წინააღმდეგობას უწევს. სამხედრო მოქმედებებს თან ახლავს კიბერშეტევები, დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის ტალღა.
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ქვეყანაში ჯერ სამხედრო მდგომარეობა, შემდეგ კი საყოველთაო მობილიზაცია გამოაცხადა და თქვა, რომ იარაღს მისცემენ ყველას, ვისაც ქვეყნის დაცვა ენდომება. ზელენსკიმ არაერთხელ მოუწოდა პარტნიორებს დახმარებისა და სერიოზული ნაბიჯების გადადგმისკენ და აღნიშნა, რომ ომი არამხოლოდ უკრაინაში, არამედ ევროპაშია.
ევროკავშირმა, აშშ-მ, დიდმა ბრიტანეთმა, კანადამ, იაპონიამ, ავსტრალიამ, სამხრეთ კორეამ, ტაივანმა, ახალმა ზელანდიამ, გერმანიამ რუსეთს სანქციები დაუწესეს, რომელიც მოიცავს ფინანსურ შეზღუდვებს ფიზიკურ და იურიდიულ პირებზე, რუსულ ელიტაზე, ოლიგარქებზე, მსხვილ ბანკებზე, ავიაკომპანიებზე. უკრაინა უფრო ეფექტური ნაბიჯების გადადგმას ითხოვს. აშშ-მ დაასანქცირა ვლადიმერ პუტინი და სერგეი ლავროვიც.