საია საკონსტიტუციო სასამართლოს ლონდა თოლორაიას სარჩელის დროულად განხილვისკენ მოუწოდებს
ფოტო: სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საკონსტიტუციო სასამართლოს სახელმწიფო ინსპექტორის, ლონდა თოლორაიას სარჩელის დროული განხილვისკენ მოუწოდებს.
არასამთავრობოს განცხადებით, უწყების ხელმძღვანელს უფლებამოსილების ვადა პირველ მარტს ეწურება, რა დროსაც, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურისა და სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსები უკვე არჩეულები იქნებიან.
ორგანიზაცია განმარტებით, იმისათვის, რომ თოლორაიას უფლებების აღდგენა შესაძლებელი იყოს, საკონსტიტუციო სასამართლომ პრიორიტეტი მის სარჩელს უნდა მიანიჭოს და გადაწყვეტილება პირველ მარტამდე მიიღოს.
"მოვუწოდებთ, საკონსტიტუციო სასამართლოს 2022 წლის პირველ მარტამდე განიხილოს კონსტიტუციური სარჩელი და მასში არსებული შუამდგომლობა სადავო ნორმების მოქმედების შეჩერების შესახებ. საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ სარჩელის 2022 წლის 1 მარტის შემდეგ დაკმაყოფილების შემთხვევაშიც კი, ლონდა თოლორაია ვერ აღდგება სახელმწიფო ინსპექტორის გაუქმებულ თანამდებობაზე, ხოლო სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსს და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსს არ შეუწყდება უფლებამოსილება", — ნათქვამია განცხადებაში.
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებაზე უწყების ხელმძღვანელმა საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელი 25 იანვარს შეიტანა.