სარჯველაძე, მიქაუტაძე, ოხანაშვილი და ა.შ. — ვინ შეარჩევს პერსონალურ მონაცემთა და საგამოძიებო სამსახურების უფროსებს
დღეს, მთავრობის ადმინისტრაციაში იმ კომისიების პირველი სხდომა გაიმართა, რომლებიც სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსობის კანდიდატებს შეარჩევენ. ეს ის უწყებებია, რომლებიც ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების შემდეგ შეიქმნება. ორივე კომისიის შემადგენლობა თითქმის ერთნაირია და ორივეს თავმჯდომარე მთავრობის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, ილია დარჩიაშვილი იქნება.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსის შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შემადგენლობა ასეთია:
- ილია დარჩიაშვილი — მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი;
- მიხეილ სარჯველაძე — ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე;
- ანრი ოხანაშვილი — იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე;
- გიორგი მიქაუტაძე — უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე;
- ბაკურ აბულაძე — გენერალური პროკურორის პირველი მოადგილე;
- გიორგი ბურჯანაძე — სახალხო დამცველის მოადგილე;
რაც შეეხება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსის შესარჩევ საკონკურსო კომისიას, ამ შემთხვევში არსებულ შემადგენლობას დაემატება ააიპ უფლებები საქართველოს გამგეობის თავმჯდომარე კარლო ნიკოლეიშვილი.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის უფროსისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსის შესარჩევი კონკურსები 17 იანვრის გამოცხადდა. კანდიდატს უნდა ჰქონდეს მართლმსაჯულების, სამართალდამცავი ორგანოების სისტემაში ან ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მუშაობის არანაკლებ 5-წლიანი გამოცდილება. თითოეულ თანამდებობაზე შეირჩევა არანაკლებ 2 და არაუმეტეს 5 კანდიდატისა. შერჩეული კანდიდატებიდან პრემიერმინისტრი პარლამენტს ასარჩევად თითოეულ თანამდებობაზე 2-2 კანდიდატს წარუდგენს.