ინსტუტიცებისა და საჯარო მოხეელების მიმართ ღია გზავნილია, რომ დაისჯებიან — ოპოზიცია ინსპექტორის სამსახურზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/TV პირველი
ოპოზიციის ნაწილის შეფასებით, ქართული ოცნების მიერ ინიცირებული კანონპროექტი ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებაზე დამოუკიდებელი ინსტიტუციებისა და საჯარო მოხელეების მიმართ გზავნილია, რომ პროფესიული მოვალეობის შესრულების გამო დაისჯებიან. ინსპექტორის სამსახურის გაუქმების შესახებ კანონპროექტთან დაკავშირებით დღეს პარლამენტში ოპოზიციონერმა დეპუტატებმა სპეციალური ბრიფინგი გამართეს.
"მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული კანონპროექტი, გარდა იმისა, რომ ამ ინსტიტუციას უთხრის ძირს და აყენებს უზარმაზარ დარტყმას, წარმოადგენს ღია გზავნილს უმრავლესობის მხრიდან, ყველა, მათგან დამოუკიდებელი, თუ მეტ-ნაკლებად დამოუკიდებელი ინსტიტუციის მიმართ და ასევე, საჯარო მოხელეების მიმართ, რომ ისინი დაისჯებიან საკუთარი პროფესიული მოვალეობის შესრულებისთვის", — განაცხადა ლელოს დეპუტატმა, ანა ნაცვლიშვილმა.
სახელმწიფო ინსპექტორის, ლონდა თოლორაიას განცხადებით, ეს ძალიან საშიში პრეცედენტია, არა მხოლოდ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურისთვის, არამედ ქვეყნისთვის და ყველა არჩევით თანამდებობაზე მყოფი პირისთვის. მისივე თქმით, ეს არის სიგნალი იმისა, რომ ისინი ძალიან ჭკვიანად უნდა იყვნენ. თოლორაია ამბობს, რომ კანონპროექტის ინიცირება წინასაახალწლო, იმ პერიოდს დაემთხვა, როდესაც დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების უმრავლესობა საქართველოში არ იმყოფება. ამასთან, მისივე განცხადებით, ეს, ასევე, დაემთხვა სახელმწიფო ინსპექტორის დეკრეტში ყოფნის პერიოდს.
ქართულ ოცნებას სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმება და მის ბაზაზე ორი ახალი უწყების — სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის შექმნა სურს. შესაბამისი კანონპროექტი უკვე მომზადებული და ინიცირებულია. როგორც On.ge-ს დოკუმენტის ერთ-ერთმა ავტორმა, გურამ მაჭარაშვილმა განუცხადა კანონპროექტი დღეს, 27 დეკემბერს ბიუროს სხდომაზე იქნება წარდგენილი.
სახელმწიფო ინსპექტორის, ლონდა თოლორაია განცხადებით, მისი სამსახურის გაუქმების შესახებ "კონსპირაციულად" დაინიცირებული კანონპროექტის შესახებ მედიიდან შეიტყო. მისი თქმით, ეს მოხდა იმ პირობებში, როცა 9 დეკემბრიდან ცდილობს პარლამენტთან კომუნიკაციას სამსახურის ინსტიტუციური გაძლიერების მიზნით შემუშავებული კანონპროექტის დაინიცირებაზე. თოლორაია აღნიშნავს, რომ ამ კოორდინაციის პროცესში, პარლამენტის წარმომადგენელთა მხრიდან არც ერთი სიტყვა თქმულა გაუქმების ინიციატივაზე.