მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით გოგი ხოშტარია აშშ-ს მიმართავს
ფოტო: ელენე ზაქაშვილი / On.ge
ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით ხელოვნებათმცოდნე გოგი ხოშტარია აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტს, აშშ-ს საელჩოს საქართველოში და Human Rights Watch-ის ჰელმანისა და ჰამეტის ფონდის წარმომადგენლობას მიმართავს და აცხადებს, რომ ხელისუფლება უხეშად არღვევს ადამიანის უფლებებს.
"როგორც საქართველოს მოქალაქე, როგორც საქართველოს და აშშ-ის ურთიერთობის ერთ-ერთი პირველი გამკვალავი, როგორც კეთილი ნების ადამიანი, თავს მოვალედ ვთვლი, განვაცხადო საქართველოში შექმნილ მწვავე პოლიტიკურ ვითარებასთან დაკავშირებით: ქვეყნის ამჟამინდელი ხელისუფლება უხეშად არღვევს ადამიანის უფლებებს.
ამის ერთ-ერთი აღმაშფოთებელი გამოვლენაა საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მიმართ არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა. დარწმუნებული ვარ, არ დარჩებით გულგრილნი და, თქვენი უფლებამოსილების ფარგლებში, მიიღებთ შესაბამის ზომებს საყოველთაო ძალადობისა და უსამართლობის წინააღმდეგ", — წერს ის.
სააკაშვილი უკვე 40 დღეა შიმშილობს. მე-7 დღეა შიმშილობს დროას ლიდერიც, ელენე ხოშტარია. მან შიმშილობა საკანონმდებლო ორგანოში გამოაცხადა და აღნიშნა, რომ არ შეწყვეტს, სანამ მიხეილ სააკაშვილს სამოქალაქო კლინიკაში არ გადიყვანენ.