სააკაშვილისადმი მოპყრობა სამარცხვინოა — ლუკ კოფი
ფოტო: საგარეო საქმეთა სამინისტრო
ჰერიტიჯის ფონდის მკვლევარი ლუკ კოფი წერს, რომ ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილისადმი მოპყრობა სამარცხვინოა და სანამ ის პატიმრობაში რჩება, ხელისუფლება ვალდებულია მისი კეთილდღეობა უზრუნველყოს.
"მეზიზღება ჩემი საყვარელი საქართველოს საშინაო საქმეებზე კომენტარის გაკეთება. სააკაშვილისადმი მოპყრობა სამარცხვინოა. სანამ ის პატიმრობაში რჩება, ხელისუფლება ვალდებულია მისი კეთილდღეობა უზრუნველყოს. ის იმსახურებს უფლებას ნებისმიერი ბრალდებისგან თავი სამართლიან და გამჭვირვალე სასამართლოში დაიცვას", — წერს კოფი ტვიტერზე.
ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი მისი და მისი ადვოკატების სურვილის საწინააღმდეგოდ რუსთავის პენიტენციური დაწესებულებიდან გლდანის ციხის საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ეს ინფორმაცია პენიტენციურმა სამსახურმა ერთი საათის შემდეგ დაადასტურა — მას შემდეგ, რაც რუსთავის ციხიდან აფრენილი ვერტმფრენი გლდანის ციხის თავზე გამოჩნდა. უფლებადამცველებმა, ოჯახის წევრებმა და ომბუდსმენმა ერთი საათის განმავლობაში არ იცოდნენ, სად იყო სააკაშვილი.
მოთხოვნის მიუხედავად, სააკაშვილთან ამ დრომდე არ უშვებენ არც ადვოკატებს და არც პირად ექიმს. ამჟამად პენიტენციურ დაწესებულებაში არასამუშაო საათებია, თუმცა ადვოკატები ამბობენ, რომ ახლა ორდინალური ვითარება არ არის. ექიმი კი აცხადებს, რომ 8 ნოემბრის კონსილიუმი სააკაშვილის გარეშე ჩატარდა და ბოლოს გუშინ ნახა.