ვერ დააკავეს რატომ? იქნებ არ დააკავეს? — ვოლსკი სააკაშვილზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / საქართველოს პარლამენტი
"ვერ დააკავეს რატომ? იქნებ არ დააკავეს?", — ასე პასუხობს ქართული ოცნების დეპუტატი, გია ვოლსკი ჟურნალისტის კითხვას, რატომ ვერ შეძლეს სააკაშვილის დაკავება ოთხი დღის განმავლობაში, თუ ხელისუფლებას მისი გადაადგილების შესახებ ინფორმაცია ჰქონდა.
"განცხადება ამასთან დაკავშირებით იყო, რომ მისი გადაადგილება კონტროლდებოდა", — განაცხადა ვოლსკიმ.
სააკაშვილის ჩამოსვლა და დაკავება
პროკურატურის განცხადებით, საზღვრის უკანონოდ კვეთაზე მის წინააღმდეგ კიდევ ერთი გამოძიება დაიწყო. მათივე ვერსიით, სააკაშვილი საქართველოში 29 სექტემბერს შემოვიდა და ზუგდიდშიც იყო. თანაგუნდელები კი ამბობენ, რომ დაკავებამდე ის ქვეყანაში 4 დღის განმავლობაში იმყოფებოდა. მისი შემოსვლის საქმეზე 3 პირი დააკავეს.
პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ექსპრეზიდენტს არასდროს შეიწყალებს, რადგან მას ქვეყნის წინაშე დანაშაული აქვს ჩადენილი. ექსპრეზიდენტი კი ბრალს არ აღიარებს, თავს პოლიტიკურ პატიმრად მიიჩნევს და შიმშილობას იწყებს.
ვინაიდან სააკაშვილი უკრაინის მოქალაქეა, მისმა პატიმრობამ კითხვები გააჩინა პარტნიორ ქვეყანაშიც. კერძოდ, უკრაინის პრეზიდენტისა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერებმა დაპოსტეს, რომ ქართული მხარისგან განმარტებებს ელიან. პასუხად საგარეო საქმეთა სამინისტროში თქვეს, რომ საელჩოს დიპლომატი ადგილობრივ უწყებას საჭირო ინფორმაციას მიაწვდის. ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ის, როგორც უკრაინის პრეზიდენტი ქვეყნის მოქალაქეებს ქვეყანაში აბრუნებს და ეს სააკაშვილსაც ეხება.