- თამრი ოხიკიანი — ნინო, ჩემი აფროდიტე
- ტატო გელიაშვილი, თათა თავდიშვილი — ადამიანის ტრაგედია
- ლევან კვარაცხელია — დარტყმა
პრემია თავისუფალი 2024-ის დიპლომი გადაეცა საქართველოში პირველი დამოუკიდებელი თეატრის ერთ-ერთ ფუძემდებელს, ლევან წულაძეს.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო დღეებში განვითარებული მოვლენების ფონზე, ქართველი მსახიობების ნაწილი გაიფიცა და სპექტაკლებში მონაწილეობაზე უარი თქვა. მსახიობები გაფიცვით ქართული ოცნების მიერ ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას და დემონსტრანტებზე ძალადობას აპროტესტებენ.
რამდენიმე დღის წინ დააკავეს ცნობილი ქართველი მსახიობი ანდრო ჭიჭინაძეც. მას ბრალი ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობის მუხლით წაუყენეს. დანაშაული სასჯელის სახედ და ზომად 4 წლიდან 6 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. თავად მსახიობი ბრალს არ აღიარებს და ამბობს, რომ საქმე პოლიტიკურად მოტივირებულია, ოჯახი კი მიიჩნევს, რომ ჭიჭინაძის დაკავება "საჩვენებელი დასჯაა".
ანდრო ჭიჭინაძის დაკავების შემდეგ, 6 დეკემბერს, მსახიობებმა, რეჟისორებმა და ხელოვნებათმცოდნეებმა საპროტესტო აქციაც გამართეს თეატრალურ უნივერსიტეტთან და მარჯანიშვილის თეატრთან.
13 დეკემბერს სასამართლომ აქციაზე დაკავებული კიდევ ერთი მსახიობი, გიორგი ნაკაშიძე, დააჯარიმა, რასაც კრიტიკა მოჰყვა თეატრალური საზოგადოების, მათ შორის, რეჟისორ ქეთი დოლიძის მხრიდან.