პროკურატურის ვერსიით, სააკაშვილი საქართველოში 29 სექტემბერს შემოვიდა
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / მიხეილ სააკაშვილი / FB
პროკურატურის ინფორმაციით, ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა საქართველოს საზღვარი 29 სექტემბერს გადმოკვეთა. უწყების ცნობით, საქართველოში შემოსვლის შემდეგ ექსპრეზიდენტი ჯერ სამეგრელოში იმყოფებოდა, შემდეგ კი თბილისში ჩავიდა. სწორედ სამეგრელოს ერთ-ერთ სოფლამდე სააკაშვილის მიყვანისთვის წარუდგინეს ბრალი დღეს დაკავებულ ორ პირს.
გამოძიების ვერსიით, დაკავებულებმა იცოდნენ, რომ მიხეილ სააკაშვილი საქართველოში იძებნებოდა, თუმცა ეს მის საქართველოში შემოსვლის ფაქტი დამალეს.
"2021 წლის 29 სექტემბერს საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის შემდგომ, ბრალდებულებმა საკუთარი ავტომანქანით უზრუნველყვეს მისი ტრანსპორტირება და დანიშნულების ადგილას — სამეგრელოს ერთ-ერთ სოფელში მიიყვანეს. აღნიშნულის შემდეგ, მიხეილ სააკაშვილი გაემგზავრა თბილისში და დაბინავდა ე.ც.-ს მიერ დროებით საცხოვრებლად გადაცემულ ბინაში. 2021 წლის 1 ოქტომბერს, აღნიშნულ მისამართზე მოხდა მსჯავრდებულ მიხეილ სააკაშვილის დაკავება", — წერია პროკურატურის განცხადებაში.
დაკავებულებს ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 375-ე მუხლის მეორე ნაწილით წარედგინათ, რაც მძიმე დანაშაულის დაფარვას გულისხმობს. იგივე ბრალდება დღეს წარუდგინეს იმ ბინის მეპატრონესაც, სადაც სააკაშვილის დააკავეს.
პროკურატურა აპირებს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართოს დაკავებულებისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდებას მოთხოვნით.
პროკურატურის განცხადებით, საზღვრის უკანონოდ კვეთაზე მის წინააღმდეგ კიდევ ერთი გამოძიება დაიწყო. პრეზიდენტმა კი განაცხადა, რომ ექსპრეზიდენტს არასდროს შეიწყალებს, რადგან მას ქვეყნის წინაშე დანაშაული აქვს ჩადენილი. ექსპრეზიდენტი კი ბრალს არ აღიარებს, თავს პოლიტიკურ პატიმრად მიიჩნევს და შიმშილობას იწყებს.