ჩვენ არ ვართ უფროსები, ვართ პარტნიორები, მაგრამ ისინი ზოგჯერ ბავშვებივით იქცევიან — გრეგორევა ღარიბაშვილზე
ევროპარლამენტარი მარკეტა გრეგოროვა პრემიერმინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას ეხმაურება და ამბობს, რომ ის მართალია და ევროპარლამენტარები ღარიბაშვილის უფროსები არ არიან. გრეგოროვა აღნიშნავს, რომ საქართველო თანასწორი პარტნიორია, თუმცა მთავრობა ზოგჯერ ბავშვივით იქცევა.
"პრემიერი მართალია, ჩვენ არ ვართ მისი უფროსები, თუმცა ჩვენ ვართ პარტნიორები. მაგრამ კიდევ ერთხელ, როგორც აქამდე ვთქვი, საქართველოს მთავრობა არ იქცევა როგორც თანასწორი პარტნიორი და ბოდიში ჩემს მომდევნო კომენტარზე, მაგრამ ისინი ზოგჯერ ბავშვებივით იქცევიან. ჩვენ გვიწევს ხალხის გამოგზავნა, რომ შეთანხმებებზე მოილაპარაკონ. ზოგჯერ კი, იყენებენ ევროკავშირს, როცა მათ ეს აწყობთ. პარტნიორები ასე არ იქცევიან. ან ვართ პარტნიორები, ან არაფერი არ ვართ. ჩვენ გვაინტერესებს რა არის ქართული ოცნების საბოლოო მიზანი და გეგმა, თუმცა იმედი მაქვს, რომ მომავალ არჩევნებზე დემოკრატია გაიმარჯვებს და უფრო მეტი პარტია გამოჩნდება, რომლებიც მოქალაქეების სურვილებს ასახავენ, რადგან საბოლოოდ ესაა ყველაზე მთავარი", — განაცხადა მარკეტა გრეგოროვამ ამერიკის ხმასთან ინტერვიუში.
საქართველოს პრემიერმინისტრის განცხადებით, "ევროპარლამენტარი მისი უფროსი არ არის". ასე უპასუხა მან ჟურნალისტების კითხვას მაკროფინანსური დახმარების არმიღების გამო ევროპარლამენტარების კრიტიკასთან დაკავშირებით. ღარიბაშვილის თქმით, თუ მათ რეალობა აინტერესებთ, "უნდა გაარკვიონ და არა ზედაპირული განცხადებები აკეთონ".
საქართველომ ევროკავშირის მაკროფინანსური დახმარების მეორე ნაწილზე უარი თქვა. ამას წინ უძღოდა მმართველი პარტიის მიერ შარლ მიშელის დოკუმენტის ანულირებულად გამოცხადება, რაც 43%-იანი ბარიერის ვერგადალახვის შემთხვევაში რიგგარეშე არჩევნების ჩანიშვნაზე უარის თქმასაც გულისხმობს. ამასთან, დოკუმენტის მოთხოვნაა მართლმსაჯულების რეფორმა მხარეების ჩართულობით, მანამდე კი უზნაეს სასამართლოში მოსამართლეების დანიშვნისგან თავის შეკავება. ქართულმა ოცნებამ ეს პირობა არ შეასრულა, რის გამოც პარტნიორებისგან არაერთი კრიტიკა მიიღო. მეტიც, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩომ Twitter-ზე გამოაქვეყნა დოკუმენტის ფოტო, სადაც ეს მოთხოვნები ყვითლად იყო მონიშნული. ამის შემდეგ პრემიერმინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი უკრაინაში ევროპული საბჭოს პრეზიდენტს, შარლ მიშელს შეხვდა, რომელმაც შეხვედრის შემდეგ განაცხადა, რომ რეფორმები ახლა ისეა საჭირო, როგორც არასდროს. მისივე თქმით, "მოსალოდნელი მაკროსაფინანსო დახმარების გაცემის ვადა ახლოვდება და დროა, საქართველოს მთავრობამ აჩვენოს, რომ ერთგულია შეთანხმების, განსაკუთრებით რეფორმების ნაწილში".