რუსეთი მუქარითა და ჰიბრიდული ომის ინსტრუმენტებით ცდილობს ქვეყნის დესტაბილიზაციას — საგარეო ომიდან 13 წლის შემდეგ
ფოტო: საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია
აგვისტოს ომიდან 13 წლის შემდეგ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო აცხადებს, რომ რუსეთი აგრესიული პოლიტიკით კვლავ ცდილობს ქვეყნის დესტაბილიზაციას. უწყებაში აცხადებენ, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დღითიდღე უარესდება ადამიანის უფლებრივი მდგომარეობა.
"[რუსეთი] რეგულარულად ატარებს უკანონო სამხედრო წვრთნებს ქვეყნის ტერიტორიაზე, ინტენსიურად ამაგრებს საოკუპაციო ხაზს მავთულხლართებითა და სხვადასხვა ხელოვნურ ბარიერებით, აგრძელებს ადგილობრივი მშვიდობიანი მოსახლეობის უკანონო დაკავებისა და გატაცების პრაქტიკას [...]
ინტენსიური სახე აქვს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები ქართველების ეთნიკურ დისკრიმინაციას, აკრძალულია მშობლიურ ქართულ ენაზე განათლების მიღება და გალისა და ახალგორის მაცხოვრებლებს უკიდურესად მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებში უწევთ ცხოვრება", — ვკითხულობთ საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
უწყებაში ხაზს უსვამენ, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთა მდგომარეობა კიდევ უფრო დამძიმდა კორონავირუსის პანდემიის პირობებში. ასევე, ხაზს უსვამენ რომ ეთნიკურ ნიადაგზე ჩადენილ დანაშაულებებზე დაუსჯელობის სინდრომი არსებობს, რომელიც, უწყების თქმით, წახალისებულია ოკუპანტების მიერ მოკლული საქართველოს მოქალაქეების, დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიასა და არჩილ ტატუნაშვილის საქმეებზე მართლმსაჯულების აღსრულების შეფერხებით.
საგარეო საქმეთა სამინისტრო საუბრობს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლოს გადაწყვეტილების მნიშვნელობაზეც და აცხადებენ, რომ კონფლიქტის ტრანსფორმაციისა და მშვიდობიანი მოგვარების პროცესში დიდი როლი აქვს საერთაშორისო თანამეგობრობის მხარდაჭერას.
"საგარეო საქმეთა სამინისტრო მიმართავს საერთაშორისო თანამეგობრობას, რომ ქმედითი ძალისხმევა განახორციელოს საქართველოს ტერიტორიების დეოკუპაციისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა და ლტოლვილთა საკუთარ სახლებში დაბრუნების პროცესში, ხელი შეუწყოს საქართველოსა და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფას და სათანადო შეფასება მისცეს რუსეთის განგრძობით აგრესიულ პოლიტიკას ფართო შავი ზღვის რეგიონში", — ვკითხულობთ უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
2008 წლის ომის დაწყებიდან 13 წელი გავიდა, თუმცა რუსეთი დღემდე არღვევს სუვერენული სახელმწიფოს საზღვრებს, იტაცებს ხალხს და ცივი ომის პირობებში აცხოვრებს საქართველოს.