ვინც ჩვენ გვეუბნება, რატომ არაფერს აკეთებთო, ჰკითხეთ, რატომ მოხდა ომი — გომელაური
შინაგან საქმეთა მინისტრი ჟურნალისტების კითხვაზე — რას აკეთებს სახელმწიფო უკანონო "ბორდერიზაციისა" და ე.წ. საზღვართან გადატაცებების პრევენციისთვის, უპასუხა, რომ კითხვები წინა ხელისუფლებას უნდა დაუსვან, ვის დროსაც ომი მოხდა.
"ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ, როგორც საერთაშორისო ჩვენი მეგობრობის ჩართულობით, ასევე ორგანიზაციების ჩართულობით. ჩვენ სხვას ვერაფერს ვერ გავაკეთებთ, ვერ დავიწყებთ ომს. ვინც ჩვენ მაგას გვეუბნება, რატომ არაფერს არ აკეთებთო, ზუსტად ეგენი იყვნენ ხელისუფლებაში და კითხვას თუ დაუსვამთ მათ, თუ რატომ მოხდა 2008 წლის ომი, ძალიან კარგი იქნება და 2008 წლის ომის შემდეგ ჩვენი გმირების გვამები ისევ აქ, მინდორში ესვენა და თბილისში დისკოტეკები იყო გამართული და ზეიმები. რატომ ხდებოდა? რას ზეიმობდნენ? კარგი იქნება თუ ამ კითხვებს დაუსვამთ მათ", — განაცხადა მინისტრმა.
შინდისის ბრძოლა 2008 წლის 11 აგვისტოს მოხდა. რუსულ სამხედრო ნაწილთან შეტაკების დროს 17 ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა: ალექსანდრე ონიანი, ნიკოლოზ ფორჩხიძე, ზვიად კაცაძე, ემზარ წილოსანი, ილია შეყლაშვილი, ფელიქს კაკაურიძე, ირაკლი ჯანელიძე, თეიმურაზ ბერიძე, კახა კოშაძე, ლევან მელქაძე, მარლენ ბარამია, ვეფხვია ჯიშკარიანი, მიხეილ დვალიშვილი, რომან ზოიძე, რუსლან წულაძე, ილია გაბუნია და შმაგი კუპატაძე.