მივესალმებით ცვლილებების მიღებას, იმედია, პოზიტიური იმპულსი საარჩევნო რეფორმის კენჭისყრისას შენარჩუნდება — ევროპარლამენტარები
ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების საპარლამენტო კომიტეტის თანათავმჯდომარე, მარინა კალიურანდი და საქართველოს საკითხებზე თანამომხსენებელი, სვენ მიკსერი საკონსტიტუციო ცვლილებების მიღებას ერთობლივი განცხადებით ეხმაურებიან. ევროპარლამენტარები ცვლილებების დამტკიცებას ისტორიულ ნაბიჯს უწოდებენ, რომელიც ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი ეტაპია.
ევროპელი პოლიტიკოსები იმედს გამოთქვამენ, რომ "პოზიტიური იმპულსი" შენარჩუნდება, 1 და 2 ივლისს საარჩევნო რეფორმის კენჭისყრის დროსაც გაგრძელდება და საარჩევნო კანონმდებლობაში ეუთო/ოდირი-ს რეკომენდაციების გათვალისწინებას მხარს ყველა პოლიტიკური პარტია დაუჭერს.
"ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა მთავარ პოლიტიკურ პარტიას, მიიღოს მონაწილება კენჭისყრაში 8 მარტს შეთანხმების სულისკვეთებით და ხელი შეუწყოს საქართველოში პოლიტიკური გარემოს დეპოლარიზაციას", — წერენ ევროპარლამენტარები.
ასევე, ისინი გამოეხმაურნენ საქართველოსა და ევროკავშირის შორის ასოცირების შეთანხმების 6 წლისთავს და ქვეყანას საიუბილეო თარიღი მიულოცეს.
"ჩვენ ველოდებით კანონის უზენაესობისა და კარგი მმართველობის განმტკიცებას ჩვენს მნიშვნელოვან პარტნიორ ქვეყანაში და თავისუფალ და სამართლიან არჩევნებს", — წერენ ევროპარლამენტარები.