ოცნების დეპუტატის თქმით, ევროპარლამენტარებს თალაკვაძის ბრიფინგის მოკლე შინაარსი მისწერეს
ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, დავით სონღულაშვილი აცხადებს, რომ ევროპარლამენტარებს არჩილ თალაკვაძის ბრიფინგის მოკლე შინაარსი მისწერეს. მისივე თქმით, ეს ჩვეულებრივი კოლეგიალური და სამუშაო პროცესია.
"ამ ნაწილშიც არც საიდუმლო და არც უცნაური არაფერი არაა, როცა ამ ტიპის ინფორმაციას განახლებულად ვაწვდით ხოლმე. ეს არის ურთიერთთანამშრომლობის ჩვეულებრივი პროცესი, ამიტომ ევროპარლამენტარებთან მეილის გაგზავნა არც სასირცხვილო და არც რამე ფარული არაა", — ამბობს სონღულაშვილი.
მისივე თქმით, ევროპარლამენტარებთან კონტაქტი ოპოზიციასაც აქვს, ოღონდ მათგან განსხვავებით ქართული ოცნება ცდილობს, უფრო ობიექტური ინფორმაცია მიაწოდოს.
გამოცემა ტაბულამ დეპუტატ დავით სონღულაშვილის წერილი გაავრცელა. გამოცემის თანახმად, სონღულაშვილი ევროპარლამენტარებს ატყობინებდა, რომ "ენმ, მისი განშტოებები და პრორუსული სატელიტები შეთანხმებაზე მიუთითებენ, როცა საჯაროდ ითხოვენ, ციხიდან გათავისუფლდნენ უგულავა, ოქრუაშვილი და რურუა".
ამასთან, სონღულაშვილი აღნიშნავს, რომ ისინი სთხოვე ელჩებს შეთანხმების შინაარსი გაასაჯაროვონ:
"კერძოდ, ჩვენ ვთხოვთ მათ, საჯაროდ დაადასტურონ, რომ ჩვენ არ გვიკისრია ვალდებულება, უკანონო ინსტრუქციები მიგვეცა პრეზიდენტისთვის, სასამართლოსთვის და პროკურატურისთვის, რათა შეთანხმების ფარგლებში გათავისუფლებულიყვნენ უგულავა, ოქრუაშვილი და რურუა. ჩვენ აგრეთვე ვთხოვთ მათ, უზრუნველყონ ობიექტური შეფასება თითოეული ხელმომწერის როლისა საარჩევნო სისტემაზე შეთანხმების აღსრულების პროცესში".