"როცა გდდ-ს თანამშრომელს მოვუწოდებდი არ აწამოთ, მე ნაწამები ვარ, იცით თქვენ? მე დაზარალებულად ვარ ცნობილი, გაგიკვირდებათ და, ჩემზე რომ ვლაპარაკობ ვგულისხმობ საზოგადოებას მედიას, ყველას მოვიაზრებ ასობით ადამიანი დააკავეს...არასდროს დაკავებული არ ვარ, რომ ვინმეზე ვიძალადე, ამ პირობებშიც კი ადმინისტრაციულადაც არ ვარ დაკავებული... მე გამიტაცეს, მაწამეს და სამართალი ვერ ვიპოვე გესმით? ჩემს
პოლიტიკურ განცხადებაზე უნდათ პასუხი მაგებინონ და ციხეში ვიყო...
მე მეორე დღესვე დავასახელე [თავდამსხმელები] ერთი კაცი მაინც არის დაკავებული? ჩემი მიზანი არ არის ვენდეტა იმ ადამიანების მიმართ ვინც მაწამა, ხარებას ვგულისხმობ, სასამართლომ უნდა დასაჯოს ის, მამოძრავებს თუ არა შურისძიება? — არა, მე ამაზე ვმუშაობ...
ყველაზე ჰუმანურად მოვექცევი მას, ჩემს შვილებს ვუთხარი არ გაუჩნდეთ შურისძიების გრძნობა, გულში არ ჩაიდონ, რომ ეს გაივლის, რომ ეს გაივლის, რომ ეს სახელი და გვარი გულში არ ჩაიდონ... მე როცა მოქალაქე ვსაუბრობ ამას, იმის მეასედი მინდა სახელმწიფოსგან, მეათედი კი არა მეასედი," — თქვა ხაბეიშვილმა.
პროკურატურამ სასამართლო პროცესზე კიდევ ერთხელ გაიმეორა, თუ რატომ უნდა შენარჩუნებულიყო ხაბეიშვილის წინააღმდეგ გამოყენებული აღმკვეთი ღონისძიება ძალაში. პროკურორი ბექა ხუნაშვილის განმარტებით, დანაშაულის ხასიათიდან გამომდინარე, ლევან ხაბეიშვილის გათავისუფლება "დანაშაულის განმეორების" და "საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევის საფრთხეს" წარმოადგენს".
"დღეის მოცემულობით არანაირი ახლად გამოვლენილი გარემოება არ არსებობს, რაც განგრძობადი პატიმრობის მიზანშეუწონლობზე მიუთითებდა. შესაბამისად ჩვენი პოზიცია უცვლელია... დატოვეთ პატიმრობა ძალაში," — თქვა პროკურორმა.
ხაბეიშვილის სიტყვა პროკურატურის ამ გადაწყვეტილებასაც დაეთმო. ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა სასამართლოზე სისტემაზე საუბრისას ირაკლი ღარიბაშვილის წინააღმდეგ გამოყენებული აღმკვეთი ღონისძიება, 1 მილიონი ლარის ოდენობის გირაო მოიყვანა მაგალითად.
"კაცი[ღარიბაშვილი] თავდაცვის მინისტრი იყო, შს მინისტრი იყო, პრემიერ-მინისტრი ორგზის, იმ კაცის სახლიდან ამოიღეს 15 მილიონი ლარი (შეიძლება ძველი კურსით გადავამრავლე) და მეოცედი დაუწესეს... მილიონად კაცი გავუშვით გარეთ....დიდი გავლენა აქვს. პრემიერმინისტრი იყო ფულითაც შეუძლია რაღაცის ყიდვა ჰო? პაჩკა-პაჩკა სახლში მიდევს [ხელებით ტაშს უკრავს] და გაუშვეს...
ვენდეტაზე არ ვსაუბრობ, ადამიანურობა და სამართალი მინდა დაბრუნდეს, უნდა მორბოდნენ სასამართლოში, თქვენი დანახვა უნდა უხაროდეთ იმიტომ, რომ სამართალს იპოვიან," — განაცხადა ხაბეიშვილმა.
მოსამართლე ნანა შამათავამ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა და ლევან ხაბეიშვილი კვლავ პატიმრობაში დატოვა. მოსამართლის განმარტებით, "ახალი გარემოება ან მტკიცებულება წარმოდგენილი არ ყოფილა, რაც გაუქმების შესაძლებლობაზე მიგვითითებდაო".
შეგახსენებთ, 11 სექტემბერს ლევან ხაბეიშვილი დააკავეს. მას "ქრთამის მიცემა — ჩადენილი უკანონო ქმედების ჩასადენად" ედება ბრალად, რაც 4-დან 7 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს. მოგვიანებით ლევან ხაბეიშვილს, 4 ოქტომბრის საქმესთან დაკავშირებით, ახალი ბრალი წაუყენეს —კონსტიტუციური წყობილების დამხობის მცდელობა.