ზაზა შათირიშვილი ინტერპოლზე "დიფ სთეითის" გავლენით ხსნის იმას, რომ ბაჩიაშვილზე წითელი ცირკულარით ძებნა არ გამოცხადდა
"პროპაგანდისტული ტელევიზია POSTV სოციალურ ქსელში ქართული ოცნების პროპაგანდისტი ფილოსოფოსის, ზაზა შათირიშვილის მოსაზრებას აქვეყნებს "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელის, გიორგი ბაჩიაშვილის საქმეზე. ის ინტერპოლზე "დიფ სთეითის" გავლენით ხსნის იმას, რომ ბაჩიაშვილზე წითელი ცირკულარით ძებნა არ გამოცხადდა.
"პოლიტიკოსები და პოლიტოლოგები ხშირად საუბრობენ "წესებზე დაფუძნებულ მსოფლიო წესრიგზე", რაც წლიდან წლამდე სულ უფრო კარგავს აქტუალობას. სამართლის უზენაესობის გარეშე ვერავითარი წესებზე დაფუძნებული მსოფლიო წესრიგი ვერ იარსებებს, სამართლის უზენაესობას კი თანამედროვე სამყაროში უმძიმესი კრიზისული პერიოდი უდგას. სამწუხაროდ, თითზე ჩამოსათვლელიც კი აღარ დარჩა ინსტიტუტები, რომლებიც საერთაშორისო დონეზე სამართლის უზენაესობას განუხრელად დაიცავენ.
ერთ-ერთი ინსტიტუტი, რომლის პასუხისმგებლობა სწორედ საერთაშორისო დონეზე სამართლის უზენაესობის დაცვაა, ინტერპოლი გახლავთ. თუმცა, ბაჩიაშვილის შემთხვევამ დაადასტურა, რომ პოლიტიკური ინტერესების გავლენით კომპრომისების დაშვება ინტერპოლსაც უწევს. კერძოდ, ინტერპოლი აშკარად მოკლებულია შესაძლებლობას 'დიფ სთეითის" აგენტების მიმართ დამოუკიდებელი და ობიექტური გადაწყვეტილებები მიიღოს.
ასე მოხდა გიორგი ბაჩიაშვილის შემთხვევაშიც, როდესაც ინტერპოლმა საქართველოს ხელისუფლებას სრულიად უსაფუძვლოდ უთხრა უარი მის მიმართ წითელი ცირკულარით ძებნის გამოცხადებაზე. ბაჩიაშვილის შემთხვევას წინ უსწრებდა "დიფ სთეითის" მიერ სხვა უცხოელი აგენტების მფარველობა ინტერპოლის გამოყენებით. კერძოდ, ინტერპოლს 2014 წელს უარი ათქმევინეს მიხეილ სააკაშვილზე საერთაშორისო ძებნის გამოცხადებაზე, ხოლო 2015 წელს ჯერ დავით კეზერაშვილს, შემდეგ კი ზურაბ ადეიშვილს გაუუქმეს გამოცხადებული ძებნა.
დავიტოვოთ იმედი, რომ ამერიკაში ტრამპი "დიფ სთეითის" შესუსტებას შეძლებს, რაც პოლიტიკური წნეხისგან განთავისუფლებაში ინტერპოლსაც დაეხმარება — აცხადებს შათირიშვილი.
- The Guardian: ბაჩიაშვილი აბუ-დაბიში ადგილობრივი უსაფრთხოების სამსახურის 8 წევრმა დააკავა, რის შემდეგაც საქართველოში გამოუშვეს