The Guardian: ბაჩიაშვილი აბუ-დაბიში ადგილობრივი უსაფრთხოების სამსახურის 8 წევრმა დააკავა, რის შემდეგაც საქართველოში გამოუშვეს
The Guardian "თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილი ხელმძღვანელის, გიორგი ბაჩიაშვილის აბუ-დაბიში დაკავების დეტალებზე სტატიას აქვეყნებს.
ბრიტანული გამოცემის ინფორმაციით, ბაჩიაშვილი აბუ-დაბიში, Jumeirah Beach სასტუმროში ადგილობრივ ადვოკატთან შესახვედრად გაემგზავრა.
წყაროების ცნობით, ის სასტუმროს ფოიეში ადგილობრივი უსაფრთხოების სამსახურის დაახლოებით რვა წევრისგან შემდგარმა ჯგუფმა დააკავა, შემდეგ დუბაიში პოლიციის განყოფილებაში გადაიყვანენ და საქართველოში გამოამგზავრეს.
გამოცემა წერს, რომ დაკავებულს მიეცა შესაძლებლობა, ოჯახისთვის დაერეკა და დაკავების შესახებ ეცნობებინა.
რობერტ ამსტერდამმა, აშშ-კანადელმა ადამიანის უფლებათა დამცველმა ადვოკატმა, რომელიც ბაჩიაშვილს იცავდა, განაცხადა, რომ მისი დაპატიმრება სრულიად მოულოდნელი იყო. "როგორც ჩანს, ის უბრალოდ დააკავეს და შემდეგ მაშინვე თვითმფრინავში ჩასვეს", — ციტირებს The Guardian-თან ამსტერდამი.
"ჩვენ ღრმად შეშფოთებულები ვართ წამების შესაძლებლობის გამოყენების გამო. საქართველო ცნობილია თავისი საშიში და კორუმპირებული ხასიათით, ამიტომ ეს ნამდვილად სერიოზული შეშფოთების საგანია", — ამბობს ამსტერდამი.
გამოცემა წერს, რომ გაეროს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა მოიყვანა "მრავალი და თანმიმდევრული ბრალდება" საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ წამების შესახებ.
"მე ყველაზე მკაცრად ვგმობ შიდა და საერთაშორისო სამართლის მიმდინარე ინსტრუმენტალიზაციას და საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის მექანიზმების ბოროტად გამოყენებას საქართველოს მიერ დააპატიმროს ჩემი კლიენტი ხელისუფლების წინაშე სიმართლის თქმის გამო", — ამბობს ამსტერდამი.
The Guardian წერს, რომ გიორგი ბაჩიაშვილი საქართველოდან მას შემდეგ გაიქცა, რაც ქვეყნის მმართველი პარტიის საპატიო თავმჯდომარესთან, მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილთან, დაპირისპირებაში გაეხვა, რომელთანაც ათწლეულზე მეტი ხნის განმავლობაში მუშაობდა და მის პირად ფინანსებს აკონტროლებდა.
"ორი თვის წინ, ბაჩიაშვილი საქართველოს სასამართლომ დაუსწრებლად გაასამართლა კრიპტოვალუტაში ინვესტიციიდან ივანიშვილის 42,7 მილიონი დოლარის მითვისებაში.
მიმალვაში ყოფნისას, ბაჩიაშვილმა თავისი ყოფილი მენტორი [ივანიშვილი] საქართველოს რუსეთთან პირადი ინტერესებში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ მზად იყო "მიწა, ნებისმიერი ინტერესი პირადი კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისთვის" შეეწირა.
ივანიშვილი, რომელიც აშშ-ს მიერაა სანქცირებული "რუსეთის ფედერაციის სასარგებლოდ საქართველოს დემოკრატიული და ევროატლანტიკური მომავლის შელახვისა“ და განსხვავებული აზრის ძალადობრივი ჩახშობისთვის, 2012-2013 წლებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრი იყო", — წერს The Guardian.
შეგახსენებთ, რომ 27 მაისს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ გიორგი ბაჩიაშვილი დააკავეს.
"2025 წლის 26 მაისს განხორციელებული ანონიმური შეტყობინებით ცნობილი გახდა, რომ წითელი ხიდისა და სადახლოს შორის არსებული ე.წ. მწვანე საზღვრის მონაკვეთის მიმდებარედ გადაადგილდებოდა წითელი ცირკულარით ძებნილი და მსჯავრდებული საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციის ორმაგი მოქალაქე გიორგი ბაჩიაშვილი.
გატარებული საგამოძიებო და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად ზემოაღნიშნული პირი დაკავებულ იქნა", — ნათქვამია სუს-ის განცხადებაში.
- დაკავებამდე ერთი დღით ადრე, The Guardian-მა გიორგი ბაჩიაშვილთან ინტერვიუ გამოაქვეყნა — რას წერს ბრიტანული გამოცემა?