Amsterdam & Partners: 2025 წლის 26 მაისს საქართველოში იძულებითი დაბრუნების შემდეგ, გიორგი ბაჩიაშვილი წამების პირდაპირი რისკის წინაშეა
დღეს, 27 მაისს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია და ფოტომასალა თანაინვესტირების ფონდის ყოფილი დირექტორის, გიორგი ბაჩიაშვილის დაკავების შესახებ.
ბაჩიაშვილის დაკავებას მისი ადვოკატების საერთაშორისო ჯგუფი Amsterdam & Partners გამოეხმაურა განაცხადებით.
მათი თქმით, "2025 წლის 26 მაისს საქართველოში იძულებითი დაბრუნების შემდეგ, გიორგი ბაჩიაშვილი წამების პირდაპირი რისკის წინაშე დგას. ბატონი ბაჩიაშვილის საერთაშორისო იურიდიული ჯგუფი გამოიყენებს ყველა შესაძლო სამართლებრივ გზას, რათა საქართველო პასუხისგებაში მისცეს ბატონი ბაჩიაშვილის საქმეში ჩადენილი უკანონო ქმედებებისთვის, გააპროტესტოს საქართველოში სამართლიანობის მიმდინარე დამახინჯება და მოითხოვოს ანაზღაურება ბატონი ბაჩიაშვილის თვითნებური დაკავებისა და არასათანადო მოპყრობისთვის.
"მე უმკაცრესად ვგმობ შიდა და საერთაშორისო სამართლის მიმდინარე ინსტრუმენტალიზაციას და საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის მექანიზმების ბოროტად გამოყენებას საქართველოს დაუნდობელ მცდელობებში, დააპატიმროს ჩემი კლიენტი ხელისუფლების წინაშე სიმართლის თქმის გამო", — აცხადებს ადვოკატი რობერტ ამსტერდამის
ბაჩიაშვილი იყო პოლიტიკური დევნის ინტენსიური კამპანიის სამიზნე, რომელსაც ხელმძღვანელობდა ბიძინა ივანიშვილი, საქართველოს დე ფაქტო მმართველი. ბატონი ბაჩიაშვილის წინააღმდეგ საქართველოში მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეები, მათ შორის უაზრო და ვადაგასული ბრალდებები, რომლებიც ათწლეულზე მეტი ხნის წინ ლეგიტიმური ბიზნეს საქმიანობიდან გამომდინარეობდა, ასახავს სასამართლო სისტემის სისტემურ გამოყენებას პოლიტიკური კონტროლის ინსტრუმენტად. ბატონი ბაჩიაშვილის საქართველოში იძულებითი დაბრუნება დღეს მას თვითნებური დაკავების, იძულებითი დაკითხვისა და არასათანადო მოპყრობის უშუალო რისკის ქვეშ აყენებს.
საფრთხე რეალურია. გაეროს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა მოიხსენია "მრავალი და თანმიმდევრული ბრალდება" ქართველი სამართალდამცავი ორგანოების მიერ წამების შესახებ. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ არაერთხელ გამოიტანა გადაწყვეტილებები საქართველოს წინააღმდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის დარღვევის გამო. ხოლო ევროპის საბჭოს წამების პრევენციის კომიტეტმა (CPT) თავის 2018 წლის საჯარო ანგარიშში გააფრთხილა საქართველოში დაკავების დროს ცემის, იძულებითი დაკითხვისა და არასაკმარისი დაცვის მექანიზმების მუდმივი შემთხვევების შესახებ. ეს შეშფოთება განსაკუთრებით მწვავეა პოლიტიკურად მგრძნობიარე საქმეებში, როგორიცაა ბატონი ბაჩიაშვილის საქმე, სადაც სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობა მთლიანად კომპრომეტირებულია.
ბაჩიაშვილის წინააღმდეგ საქართველოში წარმოებული სასამართლო პროცესები თავისთავად წარმოადგენს სათანადო პროცესის ძირითადი სტანდარტების დარღვევას. ისინი უფრო ფართო ნიმუშის ნაწილია, რომლის დროსაც პოლიტიკურად დაკავშირებული პროკურორები და მოსამართლეები გამოიყენება რეჟიმის სავარაუდო ოპონენტების გასაჩუმებლად და გავლენის დამოუკიდებელი ცენტრების დასაშლელად.
საერთაშორისო საზოგადოება საქართველოს პასუხისმგებლობას დააკისრებს ბატონი ბაჩიაშვილის უფლებების ყველა დარღვევისთვის. საქართველომ უნდა შეასრულოს სასამართლო დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფისა და ბატონი ბაჩიაშვილის და პოლიტიკური მოტივით დევნის წინაშე მყოფი სხვა პირების ფუნდამენტური უფლებების დაცვის ვალდებულებები, — ნათქვამია განცხადებაში.