რესპუბლიკელმა კონგრესმენებმა გაეროდან აშშ-ს გაყვანის შესახებ კანონპროექტი წარმოადგინეს. კანონმდებლებს დოკუმენტის შეტანა აშშ-ს წარმომადგენელთა პალატაში სურთ. აშშ-ს ამის შესახებ Fox News იუწყება.
ხუთშაბათს, 20 თებერვალს, სენატორმა მაიკ ლიმ წარადგინა კანონპროექტი, რომელიც გვთავაზობს შეწყვიტოს აშშ-ის წევრობა გაეროში და მის შვილობილი ორგანოებში, ისევე როგორც ამ ჯგუფების დაფინანსება.
რესპუბლიკელი ჩიპ როი კანონპროექტის პალატაში წარდგენას აპირებს.
"გაერო გახდა ტირანების პლატფორმა და ადგილი ამერიკასა და მის მოკავშირეებზე თავდასხმისთვის. ჩვენ უნდა შევწყვიტოთ ამისთვის ფულის ხდა", — განუცხადა მაიკ ლიმ Fox News-ს.
როიმ გაერო კორუფციაში დაადანაშაულა და თქვა, რომ ორგანიზაცია „ათწლეულების განმავლობაში ვერ ახერხებდა ომების, გენოციდების, ადამიანის უფლებების დარღვევისა და პანდემიების თავიდან აცილებას“.
კანონპროექტს ასევე თანასპონსორობენ რესპუბლიკელები: მაიკ როჯერსი, ელი კრეინი, დაიან ჰარშბარგერი, ანა პაულინა ლუნა, ჰარიეტ ჰეგემანი, ჯოშ ბრეჩინი, თომას მასი და მარჯორი ტეილორ გრინი.
კანონპროექტში ასევე ნათქვამია, რომ შეერთებულ შტატებს არ შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს გაეროსთან სამშვიდობო მოლაპარაკებებში და კრძალავს აღმასრულებელ შტოს გაეროში ან მის შვილობილი კომპანიების წევრობის შესახებ შეთანხმებების დადებას სენატის თანხმობის გარეშე.
შეგახსენებთ, რომ ჯერ კიდევ არჩევნებში გამარჯვებამდე, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა გააკრიტიკა გაერო და არ გამორიცხა ქვეყნის გასვლა ორგანიზაციიდან.
4 თებერვალს ტრამპმა ბრძანა გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოსგან შეერთებული შტატების გაყვანა და გაეროს ლტოლვილთა სააგენტოს (UNRWA) დაფინანსების შეჩერება გაახანგრძლივა.
აღსანიშნავია, რომ 2024 წლის იანვარში აშშ-ის ყოფილმა პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა შეწყვიტა UNRWA-ს დაფინანსება მას შემდეგ, რაც ისრაელმა ღაზას სექტორში 13000 თანამშრომლიდან 12 ჰამასის შეტევაში მონაწილეობაში დაადანაშაულა 2023 წლის 7 ოქტომბერს.