“არ მინდა, ვიყო ის ადამიანი ისტორიაში, რომელიც პუტინს ჩემი ქვეყნის ოკუპაციაში დაეხმარა,” — ზელენსკი
“ხალხი არ გაჩერდება, ჩვენ პუტინს პაუზის საშუალებას არ მივცემთ. რეალური უსაფრთხოების გარანტიების გარეშე, ჩვენ მას პაუზას მივცემთ,” — განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე და დასძინა, რომ მას არ სურს ისტორიაში შევიდეს იმ ადამიანად, რომელიც პუტინს უკრაინის ოკუპაციაში დაეხმარა.
"სატელეფონო საუბრები მხოლოდ სატელეფონო საუბრებია, მოდით, დავივიწყოთ ეს. ვფიქრობ, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია - შეხვედრაზე არ უნდა იყოს მიღებული გადაწყვეტილებები უკრაინის შესახებ უკრაინის გარეშე. ეს პრინციპული პოზიციაა, ჩვენ არასდროს დავთანხმდებით ამას და როცა ვამბობ, რომ არასდროს დავთანხმდებით მე მხოლოდ ჩემს თავზე არ ვლაპარაკობ, მე ჩვენს ხალხზე, ჩვენს ერზე ვსაუბრობ.
ხალხი არ გაჩერდება, ჩვენ მას [პუტინს] პაუზის საშუალებას არ მივცემთ. რეალური უსაფრთხოების გარანტიების გარეშე, ჩვენ მას პაუზას მივცემთ. არ მინდა, ვიყო ის ადამიანი ისტორიაში, რომელიც პუტინს ჩემი ქვეყნის ოკუპაციაში დაეხმარა. ეს არ მინდა, და ამიტომ ამას არასდროს გავაკეთებ და ძალიან მნიშვნელოვანია ჩემთვის, რომ პუტინზე ზეწოლა იყოს, " — განაცხადა ზელენსკიმ.