საფრანგეთი აზერბაიჯანს ახალ კალედონიაში არეულობების მხარდაჭერაში ადანაშაულებს
საფრანგეთი აზერბაიჯანს, ახალ კალედონიაში, საფრანგეთის მმართველობის წინააღმდეგ მეამბოხეების მხარდაჭერაში ადანაშაულებს.
ახალი კალედონია საფრანგეთის ტერიტორიაა, წყნარ ოკეანეში.
The Guardian ციტირებს საფრანგეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის, ჟერალდ დარმანინის სიტყვებს, რომ ეს "რეალობაა".
"ვწუხვარ, რომ კალედონიის დამოუკიდებლობის მომხრე ზოგიერთმა ლიდერმა დადო შეთანხმება აზერბაიჯანთან. ეს უდავოა“, — თქვა დარმანინმა.
აზერბაიჯანული მედია იტყობინება, რომ ბაქოს საინიციატივო ჯგუფმა (BIG) ხუთშაბათს მოაწყო ვიდეოკონფერენცია, რომელსაც ესწრებოდნენ "დამოუკიდებლობისთვის მებრძოლი მოძრაობების" წარმომადგენლები ახალი კალედონიიდან, ფრანგული პოლინეზიიდან, საფრანგეთის გვიანიდან, მარტინიკადან, გვადელუპედან და კორსიკადან — საფრანგეთის ზღვისიქითა ტერიტორიებიდან, ახალი კალედონიის ხალხის მიმართ სოლიდარობის ნიშნად. მოგვიანებით, ვიდეოკონფერენციის მონაწილეებმა ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს, სადაც დაგმეს საფრანგეთის მმართველობა და მხარი დაუჭირეს ტერიტორიების დამოუკიდებლობას.
ბაქოს საინიციატივო ჯგუფი ოფიციალურად შეიქმნა 2023 წლის 6 ივლისს, ბაქოში გამართული კონფერენციის "კოლონიალიზმის სრული აღმოფხვრისკენ" მონაწილეთა მიერ, რომლის მიზანი იყო, მხარი დაეჭირა ჯგუფებისთვის, რომლებიც იბრძოდნენ კოლონიალიზმისგან გათავისუფლებისთვის.
ხუთშაბათს აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დარმანინის განცხადებები დაგმო და ეს ცნობები უარყო.
"აზერბაიჯანი კიდევ ერთხელ გმობს ფრანგული მხარის შეურაცხმყოფელ გამონათქვამებს აზერბაიჯანის მიმართ და მოუწოდებს, შეწყვიტოს აზერბაიჯანის წინააღმდეგ ცილისწამების კამპანია მიუღებელი ბრალდებებით“, — ნათქვამია განცხადებაში.
პრაღის კარლის უნივერსიტეტის მკვლევარმა, ბაჰრუზ სამადოვმა, განუცხადა OC Media-ს, რომ აზერბაიჯანის მიერ ანტიკოლონიური დისკურსის გამოყენება არ იყო გულწრფელი.
"შესაძლოა ჩანდეს, რომ აზერბაიჯანი მხარს უჭერს ამ მოძრაობების ღირებულებებს, თუმცა ეს ნაბიჯები არის მხოლოდ პოლიტიკური. საფრანგეთმა მკვეთრი რეაგირება მოახდინა მთიანი ყარაბაღის მეორე ომისა და 2023 წლის სექტემბრის მოვლენების შემდეგ და ეს ჰგავს აზერბაიჯანის პასუხს საფრანგეთისთვის“, — განაცხადა სამადოვმა.
აზერბაიჯანთან ურთიერთობები დაიძაბა 2020 წლის მეორე მთიანი ყარაბაღის ომის შემდეგ, საფრანგეთი სულ უფრო აკრიტიკებს აზერბაიჯანის მიერ სომხეთთან კონფლიქტის მოგვარების გზებს და ზრდის სომხეთის მხარდაჭერას.
”ეს აჩვენებს, თუ როგორ შეიცვალა აზერბაიჯანის საგარეო პოლიტიკური დისკურსი”, — თქვა სამადოვმა და აღნიშნა, რომ ეს პოზიცია აზერბაიჯანს საშუალებას აძლევს უარყოს ევროპული ღირებულებები ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებით.
სამადოვმა აღნიშნა, რომ "შერჩევითი ანტიკოლონიალიზმი“ გამოიყენებოდა სხვა ავტორიტარულ ქვეყნებში, მათ შორის, რუსეთსა და თურქეთში.
"ეს ახალი არ არის და აზერბაიჯანმა მოახდინა ამ დისკურსის ინსტრუმენტალიზაცია, იყენებს მას ნებისმიერ საჭირო დროს",— თქვა სამადოვმა.
ფრანგული მედია იტყობინება, რომ აზერბაიჯანის დროშები გამოჩნდა ახალ კალედონიაში გამართულ დემონსტრაციებზე წლის დასაწყისში, მათ შორის, მარტში.
ერთი წლით ადრე, ახალი კალედონიის საგარეო საქმეთა მუდმივი კომისარი, მიქაელ ფორესტი, ეწვია აზერბაიჯანს, რათა დასწრებოდა კოვიდ-19-თან ბრძოლის შესახებ სამიტის დახურვის ცერემონიას, ის შეხვდა აზერბაიჯანელ დეპუტატებს.
ბაქოს საინიციატივო ჯგუფმა, ასევე, მოაწყო კონფერენციები თემაზე "დეკოლონიზაცია: ჩუმი რევოლუცია“ გაეროში, 2023 წლის სექტემბერში და კონფერენცია "ნეოკოლონიალიზმი: ადამიანის უფლებების დარღვევა და უსამართლობა“ 2023 წლის ოქტომბერში. ამ უკანასკნელს ესწრებოდა აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საგარეო პოლიტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ქვეყნის სახალხო დამცველი და საფრანგეთის ზღვისიქითა ტერიტორიების წარმომადგენლები.
2023 წლის დეკემბერში აზერბაიჯანის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო Azertac-ის კორესპონდენტი ახალი კალედონიიდან გააძევეს.
მას შემდეგ, რაც , მიმდინარე კვირაში, ახალ კალედონიაში არეულობები დაიწყო, ბაქოს საინიციატივო ჯგუფმა გამოუცხადა მხარდაჭერა იმ ადამიანების, რომლებიც "იტანჯებიან საფრანგეთის კოლონიური პოლიტიკით".
"აზერბაიჯანის ქმედებები საფრანგეთს ვერ დააზარალებს", — ამბობს სამადოვი. "აზერბაიჯანს სურს, უბრალოდ, თქვას, რომ თუ გაგვაკრიტიკებთ და არ აღიარებთ ჩვენს გამარჯვებას, შეიძლება პრობლემები შეგიქმნათ, თქვენი კოლონიების დამოუკიდებლობის მხარდაჭერაში".
მან აღნიშნა, რომ აზერბაიჯანს არ უსაუბრია სხვა ქვეყნების კოლონიურ ისტორიებზე. ბრიტანეთის ზღვისიქითა ტერიტორიები აზერბაიჯანის კრიტიკას არ ექვემდებარება, ბრიტანული ბიზნესი აზერბაიჯანში მნიშვნელოვან ინვესტიციებს ახორციელებს.