ხელისუფლებას დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მიდგომა არ აქვს და ხშირად თავადაა გამავრცელებელი
ამის შესახებ საერთაშორისო გამჭვირვალობა — საქართველოს ანგარიშშია საუბარი.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: დეზინფორმაციასთან ბრძოლა საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა.
- განსაკუთრებით, რუსეთ-უკრაინის ომის ფონზე, როცა პროპაგანდა ბრძოლის იარაღად იქცა, საქართველო კი რუსეთის საინფორმაციო ომის ერთ-ერთ მთავარ სამიზნედ რჩება.
- Facebook-მა არაერთხელ წაშალა დეზინფორმაციული რუსული ქსელები, რომელთა მიზანიც საქართველოს პოლიტიკაში ჩარევა იყო.
- ასევე, წაიშალა სხვადასხვა პოლიტიკურ პარტიასთან, მათ შორის, ქართულ ოცნებასთან დაკავშირებული არაავთენტურ ქმედებებში ჩართული გვერდები.
- ვხედავთ, როგორ ესხმიან თავს არაიდენტიფიცირებადი თუ იდენტიფიცირებადი პროფილები უმცირესობებს, აქტივისტებს, ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს, არასამთავრობო სექტორსა და სახალხო დამცველს და ხშირად ხელისუფლების მესიჯბოქს იმეორებენ.
- ანგარიშის თანახმად, ამ გამოწვევასთან გამკლავების პოლიტიკური ნება არ არსებობს და ანტიდასავლური გზავნილების გამავრცელებელი ხშირად თავად ხელისუფლებაა.
- მაგალითად, მმართველი ძალისგან ფორმალურად გამიჯნული პოლიტიკოსები, რომლებიც ღიად პრორუსულ ნარატივს აჟღერებენ.
დეტალები: TI-ის განცხადებით, პრობლემად რჩება სახელმწიფოს მხრიდან გამოწვევის ზუსტი ანალიზი.
- ხშირ შემთხვევაში მათი ქმედებები ფორმალურია ან იმართება მმართველი პარტიის პოლიტიკური დღის წესრიგით.
- ანგარიშში ნათქვამია, რომ ხელისუფლება არ არის ეფექტიანი რუსული დეზინფორმაციის წინააღმდეგ, ხალხის დროული ინფორმირებისა და მავნე გავლენის შემსუბუქების კუთხით.
- "ხელისუფლების წარმომადგენლების ანტიდასავლური, მადისკრედიტირებელი და დეზინფორმაციული განცხადებები დასავლელი პარტნიორების, ელჩების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, სტრატეგიული პარტნიორების წინააღმდეგ მოსახლეობაში თესავს სკეპტიციზმს დასავლეთის მიმართ, ყოფს საზოგადოებას და აძლიერებს რუსული დეზინფორმაციის გავლენებს ქვეყანაში", — წერს გამჭვირვალობა საქართველო.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მმართველი პარტია მიზანმიმართულად ავრცელებს დეზინფორმაციას ოპონენტების, კრიტიკული მედიისა თუ არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების წინააღმდეგ.
- ამას კი სოციალურ ქსელებში არაავთენტური ანგარიშებისა თუ ყალბი გვერდების გამოყენებით აკეთებს.
- ჩვენი მკითხველისთვის ცნობილია სახელისუფლებო პროპაგანდისა და ნარატივებით თავდასხმა დასავლელ და უკრაინელ პარტნიორებზეც.
- გარდა ამისა, ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ ხელისუფლება, როგორც წესი, არ თანამშრომლობს მათთან, ვინც დეზინფორმაციასთან ბრძოლის კუთხით მისი მთავარი მოკავშირეები უნდა იყვნენ.
რეკომენდაციები, რომლებსაც ორგანიზაცია სახელმწიფოს უზიარებს, ასეთია:
- ხელისუფლების წარმომადგენლებმა შეწყვიტონ ანტიდასავლური და მადისკრედიტებელი განცხადებები და არ გაავრცელონ დეზინფორმაცია.
- შეიქმნას საჯაროდ ხელმისაწვდომი დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავს პროპაგანდასთან ბრძოლის ერთიან და დროში გაწერილ მიზნებს, პასუხისმგებელ უწყებებსა და შესაძლო აქტივობების ეფექტურობის შეფასების კრიტერიუმებს.
- შემუშავდეს ერთიანი მესიჯი დეზინფორმაციასთან საბრძოლველად.
- პროაქტიულად ხდებოდეს საზოგადოების ინფორმირება დეზინფორმაციულ ნარატივებთან დაკავშირებით, რათა მოქალაქეები მომზადებული შეხვდნენ მას და შემცირდეს დეზინფორმაციის გავლენა.
- უკრაინაში მიმდინარე ომის ფონზე, ხელისუფლებამ დეზინფორმაციულ გამოწვევებს მყისიერად და საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით უპასუხოს.
კონტექსტი: უკრაინაში ომის დაწყებამდე ინფორმაციის სანდოობის ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში ჩატარდა კვლევა, რომლის მიზანი იყო საზოგადოების დეზინფორმაციის მიმართ მოწყვლადობის შეფასება — შედეგების მიხედვით, მოსახლეობის უმრავლესობას მიაჩნია, რომ ხშირად აწყდება დეზინფორმაციას და არ შეუძლია მისი ამოცნობა.
- გამოკითხულთა 32% ამბობს, რომ არ გადაამოწმებდა სავარაუდოდ ყალბ ინფორმაციას, მხოლოდ 24 პროცენტია მათი რიცხვი, ვინც ალტერნატიულ წყაროს მოძებნიდა.
- კვლევამ აჩვენა ისიც, რომ მოსახლეობის მესამედი მოწყვლადია ანტიამერიკული დეზინფორმაციული გზავნილების მიმართ და უმრავლესობა მოწყვლადია ანტითურქული დეზინფორმაციული გზავნილების მიმართ.