ენმ-ის ინიციატივაა, საქართველოში შემოსულ რუსეთის მოქალაქეებს საოკუპაციო შენატანი დაუწესდეთ
ფოტო: ნიკოლაი ლევიში / ტელეგრამი
ნაციონალური მოძრაობა გამოდის ინიციატივით, ოკუპაციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებები შევიდეს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 21 სექტემბერს პუტინმა რუსეთში ნაწილობრივი მობილიზაცია გამოაცხადა — მას შემდეგ რუსეთის მოქალაქეები ქვეყნის დატოვებას ცდილობენ, საზღვრებთან და აეროპორტებში რამდენიმესაათიანი რიგებია.
- ნაწილი საქართველოში გამოქცევას ცდილობს — ლარსის გამშვები პუნქტთან რამდენიმე დღეა დაახლოებით 13-15-კილომეტრიანი საცობებია;
- ვახტანგ გომელაური ამბობს, რომ მობილიზაციის გამოცხადების შემდეგ გადმომსვლელთა მაჩვენებელმა, წინა დღეებთან შედარებით 40-45%-ით მოიმატა.
რას ითვალისწინებს ინიციატივა: პარტიის წევრის, ლევან ბეჟაშვილის განმარტებით, საქართველოში შემოსული რუსეთის მოქალაქეებისთვის უნდა დაწესდეს საოკუპაციო შენატანი 1 000 ლარის ოდენობით.
- ბეჟაშვილის თქმით, ერთი მხრივ, ეს იქნება საქართველოში შემოსული რუსეთის მოქალაქეების აღიარება, რომ რუსეთი ოკუპანტია და მეორე მხრივ, გადახდილი თანხა ჩაირიცხება დევნილთა დახმარების ფონდში.
რიცხვებში: შსს-მ გუშინ, 27 სექტემბერს გამოაქვეყნა მონაცემები. მობილიზაციის ამოქმედებამდე, საქართველოს საზღვარი ყველა გამშვები პუნქტიდან გადმოკვეთა და გადაკვეთა:
- 17 სექტემბერს: 6 986 — 7 406;
- 18 სექტემბერს: 6 606 — 6 743;
- 19 სექტემბერს: 6 411 — 6 782;
- 20 სექტემბერს: 5 603 — 6 199 პირმა.
მობილიზაციის გამოცხადების შემდეგ, მონაცემები გაზრდილია. მაგალითად, 21 სექტემბერს რუსეთიდან საზღვარი გადმოკვეთა 6 402-მა და გადაკვეთა 6 011-მა პირმა. დანარჩენ დღეებში შემოსულთა და გასულთა სტატისტიკა ასეთია:
- 25 სექტემბერს: 11 143 — 5 519;
- 26 სექტემბერს: 10 804 — 4 947.