რას ამბობს შსს ქუთაისში ბანკზე თავდასხმის შესახებ
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თავდამსხმელის დაკავების შესახებ ოფიციალური განცხადება სპეცოპერაციის დასრულებიდან, დაახლოებით, 2 საათის შემდეგ გაავრცელა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: შეიარაღებული პირი საქართველოს ბანკში დღეს, დაახლოებით, 11 საათზე შეიჭრა.
- ბანკიდან გავრცელებულ კადრებში ჩანდა, რომ ის მძევლებს მისი მოთხოვნების გაჟღერებას, ამბის გავრცელებას აიძულებდა;
სპეცოპერაცია ბანკში შეჭრიდან თითქმის 9 საათის შემდეგ დასრულდა, რის შედეგადაც ერთი პირი დააკავეს, ხოლო მძევლები გაათავისუფლეს.
დეტალები: უწყების ცნობით, საქართველოს ბანკზე თავდასხმაში ბრალდებით 1985 წელს დაბადებული გ.ნ. დააკავეს.
- 12 მძევლის შესახებ აქამდე გავრცელებული ინფორმაცია შსს-მ მხოლოდ ახლა დააზუსტა და აღნიშნა, რომ შეიარაღებულ პირს 14 მძევალი ჰყავდა — მათი ცნობით, მომხდარის შედეგად არავინ დაშავებულა;
- შს მინისტრის მოადგილის ცნობით, თავდამსხმელს თან მძიმე შეიარაღება ჰქონდა, რომელზეც ექსპერტიზაა დანიშნული;
- კითხვაზე, ადასტურებს თუ არა ინფორმაციას, რომ დაკავებულია შსს-ს დაცვის პოლიციის მოქმედი ან ყოფილი თანამშრომელი, გრიგოლ ნარსია, ალექსანდრე დარახველიძე ამბობს, რომ "მოქმედი თანამშრომელი არ არის".
თავდამსხმელი თავდაპირველად 2 მილიონ დოლარს ითხოვდა — მან მოგვიანებით მოთხოვნები შეცვალა. მისი ახალი მოთხოვნები მილიონ ნახევარი და ორი მძევლის დატოვება იყო.
- ვიდეოში ისმოდა, სავარაუდოდ, მომლაპარაკებლის ხმა, რომელიც შეიარაღებულ პირს ეუბნებოდა, რომ ლარიდან დოლარში გადახურდავებას დრო სჭირდებოდა;
- ასევე, კადრებში ჩანდა, რომ თავდამსხმელს, სავარაუდოდ, ასაფეთქებელ ნივთიერებაზე თავი მოხსნილი ჰქონდა და იმუქრებოდა, რომ სამართალდამცავების შესვლის შემთხვევაში ააფეთქებს.
შსს-მ დღის განმავლობაში ორი განცხადება გაავრცელა, თუმცა შს მინისტრი, ვახტანგ გომელაური შემთხვევის ადგილას მხოლოდ 5 საათის შემდეგ ჩავიდა.
- ქართული ოცნებიდან პირველი მომხდარზე კომენტარი ირაკლი ქადაგიშვილმა გააკეთა და თქვა, რომ "ასეთი მოვლენები მთელ მსოფლიოში ხდება და მოხდა აქაც".
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე, 323-ე და 329-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც გულისხმობს: