შინაგან საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ პირველადი ინფორმაციით, შეიარაღებული პირი შოთა რუსთაველის გამზირზე, საქართველოს ბანკში შეიჭრა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: მედიები თვითმხილველებზე დაყრდნობით ავრცელებენ ინფორმაციას, რომ ბანკში მძევლები არიან.
- გარდა ამისა, სოციალურ ქსელში ვრცელდება პირდაპირ ეთერში გადაღებული ვიდეოები, რომელიც, სავარაუდოდ, ბანკში არსებულ სიტუაციას ასახავს.
- სხვადასხვა კადრის მიხედვით, სამხედრო ფორმაში ჩაცმული თავდამსხმელი მძევლებს ვიდეოს გადაღებას აიძულებს, მის მოთხოვნებს აჟღერებინებს და შესასრულებლად დროს იძლევა, თუმცა რთულია იმის თქმა, როდის დაიწყო მან ათვლა.
- ამასთან, ის მძევლებს ეუბნება, რომ ბანკის კარზე დამაგრებულია ბომბები — ამ ეტაპზე შსს-ს ვიდეოებზე არ უსაუბრია.
დეტალები: უწყების თქმით, ბანკთან სამართალდამცავები არიან მობილიზებულები და მიმდინარეობს საჭირო პროცედურები.
- შსს მედიის წარმომადგენლებსა და მოქალაქეებს მოუწოდებს, დაიცვან უსაფრთხოების ნორმები და დაემორჩილონ ადგილზე პოლიციელთა მითითებებს.
არქივიდან: ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში ბანკში შეიარაღებული შეჭრისა და ყაჩაღობის მცდელობის არაერთი შემთხვევა დაფიქსირდა, მათი ნაწილი საქართველოს ბანკში იყო.
- ყველაზე გახმაურებული შემთხვევა ბადრი ესებუას უკავშირდება, რომელმაც ზუგდიდში მძევლები აიყვანა, რამდენიმე საათში კი მძევლებთან ერთად ბანკი დატოვა და გაიქცა.
- შემთხვევის შედეგად არავინ დაშავებულა, ესებუა კი თანხასთან ერთად მიიმალა — როგორც შს მინისტრი ყოველ ჯერზე ამბობს, მას ეძებენ.