რეგისტრაციისთვის მიჰყევით ამ ბმულს.
16:05 – 16:15 — ლექსიკოგრაფიისა და ენობრივი ტექნოლოგიების ცენტრი: მიზნები და ამოცანები, ხედვა და მისია (პროფესორი თინათინ მარგალიტაძე)
16:15 – 16:30 — ლექსიკოგრაფიის სწავლება ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში (პროფესორი თინათინ მარგალიტაძე)
- ბაკალავრიატი: სალექციო კურსი "ლექსიკოგრაფიის შესავალი? ფილოლოგიური მიმართულებების სტუდენტებისათვის; სახელმძღვანელოს "ლექსიკოგრაფიის შესავალი" პრეზენტაცია;
- მაგისტრატურა: სამაგისტრო პროგრამა "ლექსიკოგრაფია, ტერმინოლოგია და თანამედროვე ტექნოლოგიები". სამაგისტრო პროგრამის კავშირი ევროპულ სამაგისტრო პროგრამასთან ლექსიკოგრაფიაში (EMLex). EMLex-ის კონსორციუმის სრული წევრობა;
- დოქტორანტურა: სადოქტორო მოდული "ელექტრონული ლექსიკოგრაფია".
16:30 – 16:40 — სულხან-საბა ორბელიანის სახელობის პრემიის დაარსება ლექსიკოგრაფიის დარგში. პრემიის კონცეფციის პრეზენტაცია (პროფესორი ნინო დობორჯგინიძე, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი)
16:40 – 16:50 — ლექსიკოგრაფიის დარგში საერთაშორისო კონფერენციის (ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით) "ლექსიკოგრაფია 21-ე საუკუნეში" დაარსება (პროფესორი ნინო დობორჯგინიძე, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი)
16:50 – 17:00 — "ინგლისურ-ქართული, ქართულ-ინგლისური მანქანური თარგმნის" პროექტის პრეზენტაცია. "ინგლისურ-ქართული პარალელური კორპუსი" და მისი განვითარების პერსპექტივები (მკვლევარი ვახტანგ ელერდაშვილი, პროფესორი თინათინ მარგალიტაძე)
17:00 – 17:20 — წიგნების პრეზენტაცია
- "ინგლისურ-ქართული ლექსიკოგრაფიის უცნობი ფურცლები" (სალომე ჭიღლაძე, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტი)
- "უცხო სიტყვებისა და მათი ქართული შესატყვისების გლოსარიუმი" (თინათინ მარგალიტაძე, პროფესორი)
17:20 – 17:30 — ლექსიკონის მართვის პროფესიული სისტემის დანერგვა ლექსიკოგრაფიისა და ენობრივი ტექნოლოგიების ცენტრის მუშაობაში: IDM ჯგუფის DPS (Dictionary Production System), პრეზენტაცია (მაია დავლიანიძე, ლექსიკოგრაფიისა და ენობრივი ტექნოლოგიების ცენტრის რედაქტორი)
17:30 – 17:40 — კონკურსი "შექმენი ქართული ტერმინი". კონკურსის კონცეფციისა და ვებსაიტის პრეზენტაცია (სანდრო ასათიანი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კიბერლაბორატორია უნილაბის ხელმძღვანელი)
17:40 – 17:50 — ორენოვანი ლექსიკონების ციკლის პროექტის პრეზენტაცია: "იტალიურ-ქართული ლექსიკონი" (გიორგი მელაძე, ლექსიკოგრაფიისა და ენობრივი ტექნოლოგიების ცენტრის უფროსი რედაქტორი; სოფიკო გოჯაევა, ცენტრის მკვლევარი)
17:50 – 18:00 — "ინგლისურ-ქართული სასწავლო ლექსიკონის" მობილური აპლიკაცია. ლექსიკონის ახალი ონლაინვერსიის გამოქვეყნება ონლაინლექსიკონების საერთაშორისო ვებგვერდზე (პროფესორი თინათინ მარგალიტაძე)
დრო: 13 აპრილი, 16:00 – 18:00
ფორმატი: ჰიბრიდული (შესაძლებელი იქნება დასწრება როგორც ფიზიკურ სივრცეში (T 102) ისე ონლაინ Zoom-ის საშუალებით)
ღონისძიებაზე დასასწრებად საჭიროა წინასწარი რეგისტრაცია ამ ბმულზე.