თურქეთმა საგანგებო მდგომარეობა კიდევ სამი თვით გააგრძელა
ფოტო: Reuters/Umit Bektas
თურქეთის ხელისუფლებამ, ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს რეკომენდაციით, კიდევ სამი თვით გააგრძელა ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობა, რომელიც 2016 წლის 15 აპრილის გადატრიალების მცდელობის შემდეგ მოქმედებდა. ხელისუფლებამ საგანგებო მდგომარეობა უმნიშნელოვანესი რეფერენდუმის მეორე დღეს გადაწყვიტა. აღნიშნული გადაწყვეტილება პარლამენტმა 18 აპრილს უნდა დაამტკიცოს.
თურქეთის რეფერნდუმში მონაწილე მოსახლეობის უმეტესობამ საკონსტიტუციო ცვლილებებსა და პრეზიდენტ ერდოღანისთვის მეტი ძალაუფლების მინიჭებას მხარი დაუჭირა. სააგენტო ანადოლუს ცნობით, დათვლილია ხმების 100-ვე პროცენტი, საიდანაც კი 51,18-მა პროცენტმა შემოხაზა, ხოლო არა - 48,82-მა პროცენტმა.
რეფერენდუმი საკონსტიტუციო ცვლილებებზე 17 აპრილს ჩატარდა. რეფორმის შედეგად თურქეთი საპარლამენტო სისტემიდან საპრეზიდენტოზე გადავა.
რეფერენდუმის შედეგებს უნდობლობას უცხადებენ ოპოზიციონერები, რის გამოც საპროტესტო აქციებს გეგმავენ. ისინი საარჩევნო კომისიას შედეგების ანულირებისკენ მოუწოდებენ.