სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმებას საკონსტიტუციოში ომბუდსმენიც ასაჩივრებს
ფოტო: სახალხო დამცველის პრესსამსახური
სახალხო დამცველმა პარლამენტის მიერ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურისა და თანამდებობის გაუქმების საკანონმდებლო ცვლილების არაკონსტიტუციურად მოთხოვნის ცნობით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. ომბუდსმენი მიიჩნევს, რომ გადაწყვეტილება საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლს ეწინააღმდეგება.
"საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს რომ სადავო ნორმატიული აქტები ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლს, რომელიც კრძალავს საჯარო მოხელეთა თანამდებობიდან დაუსაბუთებელ გათავისუფლებას, კონსტიტუციის მე-9 მუხლს, რომელიც არასათანადო მოპყრობის ფაქტების ეფექტურ გამოძიებას მოითხოვს და მე-15 მუხლს, რომელიც პირადი ცხოვრების კონსტიტუციურ გარანტიას ადგენს. საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ გასაჩივრებულია ყველა ის ნორმატიული აქტი, რომელიც აუქმებს სამსახურს, ათავისუფლებს სახელმწიფო ინსპექტორს (მის მოადგილეებს) და რომლებიც ინსპექტორის სამსახურის ეფექტურ ფუნქციონირებას ხელყოფენ.
საქართველოს სახალხო დამცველი შუამდგომლობს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს წინაშე — შეჩერდეს სადავო ნორმატიული აქტების მოქმედება 2022 წლის 1 მარტამდე, რათა შესაძლებელი გახდეს ეფექტური კონსტიტუციური კონტროლის განხორციელება", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
სახელმწიფო ინსპექტოერის სამსახურის გაუქმებას საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს უწყების ხელმძღვანელი, ლონდა თოლორაიაც. გარდა ამისა, ის მოითხოვს, სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე შეჩერდეს პარლამენტის მიერ დაჩქარებული წესით მიღებული კანონის ამოქმედება.