უზენაესის მოსამართლეობის პარლამენტისთვის წარსადგენ კანდიდატად გენადი მაკარიძე შეირჩა
ფოტო: იუსტიციის უმაღლესი საბჭო
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ინფორმაციით, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად პარლამენტისთვის წარსადგენ კანდიდატად გენადი მაკარიძე შეირჩა.
გენადი მაკარიძე 2012-2018 წლებში ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე იყო, 2018 წლიდან 2019 წლამდე თბილისის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიის მოსამართლე, 2019 წლიდან კი თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა პალატის მოსამართლედ დაინიშნა უვადოდ, კანონით დადგენილი ასაკის მიღწევამდე.
პარლამენტმა 12 ივლისს რიგგარეშე სესიაზე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 9 კანდიდატიდან 6 დაამტკიცა. სამოქალაქო სექტორი და დიპლომატები საქართველოს პარლამენტს მოუწოდებდნენ, არ აერჩია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეები ევროპული საბჭოს პრეზიდენტ შარლ მიშელის დოკუმენტით გათვალისწინებული მართლმსაჯულების რეფორმის გატარებამდე. პროცესში არ მონაწილეობდა ოპოზიციის ძირითადი ნაწილი და სახალხო დამცველი.