ფალავანდიშვილი: როცა ღარიბაშვილმა თქვა, რომ არ დაიცავს არცერთ ლოკაციაზე პრაიდის ღია მსვლელობას, ეს გამიხარდა
ფოტო: თამთა კახაბერიძე / On.ge
ძალადობრივი და ჰომოფობიური ჯგუფის ლიდერის, გურამ ფალავანდიშვილის განცხადებით, გაუხარდა, როცა ღირსების მარშის შესახებ საქართველოს პრემიერმინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება მოისმინა.
"ღარიბაშვილმა თქვა, და არა მარტო ღარიბაშვილმა, ეკლესიამაც, რომ თუ მოხდება პრაიდის გამოსვლა, ჩვენ არ ვართ დაზღვეული, რომ არ მოხდეს გამოუსწორებელი მსხვერპლი თუ შეტაკება დავარქვათ, ეს ხომ ყველამ თქვა და მარტო მე ვთქვი? [...] როდესაც ღარიბაშვილმა თქვა, რომ ის არ დაიცავს თბილისი პრაიდის არცერთ ლოკაციაზე ღია მსვლელობას, მე ეს გამიხარდა. რა თქმა უნდა, მერჩივნა ეთქვა, რომ კი არ დავიცავთ, მათ დავაპატიმრებთ, რადგან ისინი აწყობენ პროვოკაციას, მაგრამ გამიხარდა იმიტომ, რომ მან ხალხი შეიცოდა, რომ არ ყოფილიყო მსხვერპლი", — განაცხადა მან.
ფალავანდიშვილი პოლიციის განყოფილებაში იმყოფებოდა. ამ ეტაპზე მან განყოფილება დატოვა და განაცხადა, რომ სამართალდაცავებმა ტელეფონები და ის მიმოწერები შეამოწმეს, რომელიც 5-6 ივლისს კონტრაქციებს შეეხებოდა.
პოლიციის სამმართველო უკვე დატოვა ძალადობრივი ჯგუფების კიდევ ორმა ლიდერმა, ალექსანდრე ფალავანდიშვილმა და ზურაბ მახარაძემ. მიმდებარე ტერიტორიაზე შეკრებილები არიან მათი მხარდამჭერები, რომლებიც ჟურნალისტების მიმართ აგრესიულები არიან და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებენ.
დღეს, 16 ივლისს პოლიციამ ძალადობრივი ჯგუფების ლიდერების, გურამ ფალავანდიშვილის, კონსტანტინე მორგოშიასა და ზურაბ მახარაძის სახლები გაჩხრიკა. ამის შემდეგ, განყოფილებაში გადაიყვანეს ზურაბ მახარაძე და მამა-შვილი ფალავანდიშვილები. ალტ-ინფოს ინფორმაციით, გადაყვანილია მათი ყველა წევრი, მათ შორის, კონსტანტინე მორგოშიაც.
ძალადობრივმა ჯგუფებმა 5 ივლისს 17:00 საათზე დაანონსებული ღირსების მარშის კონტრაქციისთვის მობილიზება დილიდან დაიწყეს. ნაწილი ტერიტორიაზე წინა ღამითაც მივიდა.
ისინი უკვე იქცეოდნენ აგრესიულად, როცა საქართველოს პრემიერმინისტრმა პირდაპირ ეთერში გამოაცხადა, რომ მოსახლეობის უმრავლესობისთვის პრაიდის ჩატარება "მიუღებელია". მან თქვა ისიც, რომ პრაიდის ჩატარება მიზანშეუწონლად მიაჩნია და ორგანიზატორების უკანაც ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ინტერესები დაინახა. აღნიშნული განცხადება მოძალადე ჯგუფების მიმართ მწვანე შუქის ანთებად და ძალადობის წახალისებად შეფასდა.
ჰომოფობიური და ძალადობრივი ჯგუფების თავდასხმის შედეგად 5-6 ივლისს 50-ზე მეტი ჟურნალისტი დაშავდა. 5 ივლისს დღის განმავლობაში პოლიციას არავინ დაუკავებია. კონტრაქციაზე მობილიზებული იყო არასაკმარისი სამართალდამცავი და პოლიციელებს ტერიტორიიდან გაჰყავდათ არა მოძალადეები, არამედ ჟურნალისტები. დაკავებულების შესახებ ინფორმაცია დღის ბოლოს და მომდევნო დღეებში გავრცელდა.
6 ივლისის ძალადობის გასაპროტესტებლად მდუმარე აქცია გაიმართა, სადაც მოძალადეები მშვიდობიანი აქციის მიმართულებით კვერცხებს, ქვებს, ქვებით სავსე ბოთლებს, რკინის ნაჭრებს, შუშებს და სხვა ნივთებს ისროდნენ. დაშავებულია რამდენიმე პოლიციელიც. პოლიცია მოძალადეებს აკავებდა, თუმცა საღამოს, სამართალდამცავებმა აქციის მონაწილეები და ჟურნალისტები ტერიტორიიდან გაიყვანა და მოძალადე ჯგუფები რუსთაველზე შეუშვა. მათ მეორედ ჩამოგლიჯეს და დაწვეს ევროკავშირის დროშა.
5-6 ივლისის ჰომოფობიურ კონტრაქციებზე დარბევებსა და ძალადობებს აორგანიზებდნენ და ძალადობისკენ მოწოდებებს აკეთებდნენ ფალავანდიშვილი, მორგოშია და მახარაძე. მიუხედავად იმისა, რომ 5-6 ივლისის მოვლენების შემდეგ საზოგადოება აქტიურად ითხოვს ორგანიზატორების დასჯას, ისინი დაკავებულები არ არიან. აქამდე, არც საგამოძიებო მოქმედებები მიმდინარეობდა.
პარლამენტიდან გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ მორგოშია იქ შეკრებილ ჰომოფობიურ და ძალადობრივ ჯგუფებს აორგანიზებს და სირცხვილიას ოფისისკენ გადასვლისკენ მოუწოდებს.
რაც შეეხება ზურაბ მახარაძეს, ის ძალადობრივი და პრორუსული არხის, ალტ-ინფოს ერთ-ერთი წამყვანია. ალტ-ინფო სიძულვილის გავრცელებას სხვადასხვა არხით ცდილობს. თავდაპირველად ის მხოლოდ ინტერნეტში "მუშაობდა", შემდეგ კი ტელევიზიაც დააფუძნეს და კომუნიკაციების კომისიამ მათ მაუწყებლობის უფლება მისცა.