15 ივლისის მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსის 1 398 ახალი შემთხვევა დადასტურდა, გამოჯანმრთელდა 1 164, ხოლო გარდაიცვალა — 11 ადამიანი.
ბოლო 24 საათში ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდა 30 867 კვლევა ტესტით, მათ შორის ანტიგენის სწრაფი ტესტით — 16 167, ხოლო PCR-ით — 14 700.
NCDC-ზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად დადებითობის დღიური მაჩვენებელი არის 3,65%, ბოლო 7 დღის — 3,7%, ხოლო 14 დღის — 3,17%.
ქვეყანაში Covid-19-ის პანდემიის გავრცელებიდან დღემდე დადასტურებული შემთხვევების საერთო რაოდენობა შეადგენს 382 734-ს. ვირუსს ჯამში ემსხვერპლა 5 503, ხოლო გამოჯანმრთელდა 362 491 ადამიანი.
დღეს ქვეყანაში გამოვლენილი ინფიცირების 1 398 ახალი შემთხვევიდან:
- თბილისში გამოვლენილია 813 შემთხვევა;
- აჭარა — 93;
- იმერეთი — 115;
- ქვემო ქართლი — 94;
- შიდა ქართლი — 49;
- გურია — 9;
- სამეგრელო - ზემო სვანეთი — 59;
- კახეთი — 84;
- მცხეთა-მთიანეთი — 27;
- სამცხე-ჯავახეთი — 36;
- რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი — 19.
ამ ეტაპზე ინფიცირების მიმდინარე აქტიური შემთხვევა არის 14 714 საიდანაც: 3 838 ადამიანი მკურნალობს საავადმყოფოში, მათ შორის, თბილისის საავადმყოფოებში — 2 326, აჭარაში — 200, იმერეთში — 431.
ამ ეტაპზე მძიმე პაციენტია 756 პირი, მათ შორის, თბილისში — 400, აჭარაში — 38, იმერეთში —162. ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იმყოფება 166 პირი, მათგან თბილისში — 126 აჭარაში — 3, იმერეთში — 7.
1 065 ადამიანი მოთავსებულია კლინიკურ-სასტუმროებში, მათ შორის 790 — თბილისში, 267 — აჭარაში. 9 811 პირი ვირუსის მკურნალობის კურსს გადის საცხოვრებელ ბინაზე.
საკარანტინე სივრცეებში მოთავსებულია 55 ადამიანი, მათ შორის, თბილისში — 35, ხოლო აჭარაში — 4.
სულ 6 ოქტომბრიდან — 14 ივლისის პერიოდში, სახელმწიფო საზღვრიდან საკარანტინე სივრცეებში გადაყვანილია — 24 943 პირი.
ამ ეტაპისთვის თვითიზოლაციაში იმყოფება 9 947 ადამიანი, მათ შორის თბილისში — 3 528, პირი, აჭარაში — 1 122, იმერეთში — 1 086.