პრემიერმა თანამდებობა დაუყოვნებლივ უნდა დატოვოს — 19 არასამთავრობო
19 არასამთავრობო ორგანიზაცია 5 ივლისის ძალადობის უმძიმესი შედეგების გამო, პრემიერმინისტრის გადადგომას ითხოვს. ამასთან დაკავშირებით მათ ერთობლივი საგანგებო განცხადება გაავრცელეს, სადაც ნათქვამია, რომ ხელისუფლებამ არაფერი არ გააკეთა ძალადობრივი ჯგუფების შესაჩერებლად მიუხედავად იმისა, რომ წინასწარ იყო ცნობილი მათი მხრიდან აგრესიისა და ძალადობის რისკის შესახებ.
"5 ივლისის მასშტაბურ ძალადობაზე, რასაც შედეგად ათობით ჟურნალისტის და მშვიდობიანი მოქალაქის ჯანმრთელობის დაზიანება მოჰყვა ხოლო, ტვ პირველის ოპერატორი, ჯანმრთელობის უმძიმესი დაზიანებების შემდგომ გარდაიცვალა, პასუხი უნდა აგოს ძალადობის ყველა ორგანიზატორმა, მონაწილემ და ძალადობისკენ მომწოდებელმა, განურჩევლად საერო თუ სასულიერო სტატუსისა.
პოლიტიკური პასუხისმგებლობა უმძიმეს შედეგებზე ეკისრება ხელისუფლებას, რომელმაც ფაქტობრივად უარი თქვა საკუთარი ფუნქციის შესრულებასა და ადამიანთა ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დაცვაზე", — ნათქვამია განცხადებაში.
ამის გამო, ისინი მოითხოვენ, რომ სულ მცირე საქართველოს პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და საქართველოს შსს მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა დაუყოვნებლივ დატოვონ დაკავებული თანამდებობა. ასევე, ძალადობის ყველა ორგანიზატორი, მონაწილე და წამქეზებელი, მიუხედავად მათი სტატუსისა, დაისაჯოს კანონის სრული სიმკაცრით.
- საზოგადოება და ბანკები;
- საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS);
- ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI);
- ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC);
- საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო (TI Georgia);
- კვლევითი ჟურნალისტიკისა და ეკონომიკური ანალიზის ცენტრი;
- გაეროს ასოციაცია;
- DRI.