ძალადობრივი ჯგუფების მიერ ღირსების მარშის ჩაშლას უცხოური მედია ეხმაურება
ფოტო: ხატია ღოღობერიძე / On.ge
5 ივლისს თბილისში მიმდინარე ძალადობრივ კონტრაქციას, რასაც პრაიდის კვირეულის ფარგლებში ღირსების მარშის გაუქმება მოყვა, მსოფლიო მედია, მათ შორის — BBC, The Guardian და Reuters ეხმაურებიან.
"საქართველოში ლგბტ აქტივისტებმა ქვიარ საზოგადოების უფლებების დასაცავად გამართული ღონისძიება მას შემდეგ გააუქმეს, რაც მათი ოფისი ულტრამემარჯვენეებმა დაარბიეს", — წერს BBC.
სტატიაში აღნიშნულია, რომ საელჩოები სახელმწიფოს მოქალაქეების დაცვისკენ მოუწოდებენ. მოყვანილია, აგრეთვე, ძალადობრივი ჯგუფების მიერ ჟურნალისტებზე თავდასხმის ფაქტი და ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, რომლის მიხედვითაც მოსახლეობის უმრავლესობისთვის აღნიშნული აქცია მიუღებელია და ღარიბაშვილს მარშის ჩატარება მიზანშეუწონლად მიაჩნია.
"მიუხედავად იმისა, რომ სექსუალური ორიენტაციის ნიშნით დისკრიმინაცია საქართველოში კანონით აკრძალულია, სახელმწიფო, რომელიც აღმოსავლეთ ევროპასა და დასავლეთ აზიას შორისაა მოქცეული, დღემდე ძალიან კონსერვატიულ ქვეყანად რჩება", — ვკითხულობთ სტატიაში.
"საქართველოში ღირსების მარში ორგანიზატორებმა მას შემდეგ გაუუქმეს, რაც მემარჯვენე დემონსტრანტებმა ლგბტქ აქტივისტების ოფისი დაარბიეს და ჟურნალისტებზე ძალადობრივი თავდასხმა განახორციელეს, რასაცც ქვეყნის პრემიერმინისტრი, როგორც ჩანს, თავად ღონისძიებას აბრალებს", — ვკითხულობთ The Guardian-ის სტატიაში.
სტატიაში აღნიშნულია, რომ დღევანდელი კონტრაქცია თბილისში ლგბტ საზოგადოების წინააღმდეგ მიმართული ძალადობის პირველი შემთხვევა არაა. 5 ივლისის კონტრაქცია სტატიაში 2013 წლის 17 მაისს მიმდინარე მოვლენებთანაა შედარებული, რომლის დროსაც ძალადობრივმა ჯგუფებმა, მათ შორის, ეკლესიის წარმომადგენლებმა მშვიდობიანი აქცია დაარბიეს.
ძალადობრივი ჯგუფების კონტრაქციას Reuters-იც გამოეხმაურა:
"ორშაბათს მარში კონტრაქციის მონაწილეებმა მანამდე ჩაშალეს, სანამ დაიწყებოდა. ლგბტ+ აქტივისტების მიერ გავრცელებულ ვიდეოში კარგად ჩანს, როგორ ცდილობენ მათი მოწინააღმდეგეები აივანზე აძრომას, სადაც მათ ცისარტყელის დროშა დახიეს და თბილისი პრაიდის ოფისშიც შეიჭრნენ. სხვა ვიდეოში ვხედავთ ჟურნალისტს, რომელსაც პირი და ცხვირი დასისხლიანებული აქვს და კაცს სკუტერზე, რომელიც ჟურნალისტებს ქუჩაში ეჯახება", — ვკითხულობთ სტატიაში.
- ჰომოფობიური და ძალადობრივი ჯგუფების აქციაზე მედიის 40-ზე მეტი წარმომადგენელი დაშავდა;
- ვგმობ ძალადობას და ადამიანების დევნას განსხვავებული აზრის ან გენდერული იდენტობის გამო — პრეზიდენტი;
- ძალადობრივი აქციის მონაწილეებმა IPN-ის ფოტორეპორტიორიც სცემეს;
- საპატრიარქო თავისივე დაორგანიზებულ ძალადობას ემიჯნება;
- რამდენი პოლიციელი უნდა გამოსულიყო, რომ 10000 კაცი, თუ რამდენიც იყო, ემართა — კობახიძე;
- ჰომოფობიური და ძალადობრივი ჯგუფის წევრები ბავშვებს საცემად მისდევდნენ.