ვგმობ ძალადობას და ადამიანების დევნას განსხვავებული აზრის ან გენდერული იდენტობის გამო — პრეზიდენტი
საქართველოს პრეზიდენტი აცხადებს, რომ ძალადობა მიუღებელია. სალომე ზურაბიშვილის თქმით, გმობს დღეს განვითარებულ მოვლენებს და ძალადობის ნებისმიერი სახითა და ფორმით გამოვლინებას, ადამიანების დევნას განსხვავებული აზრის ან გენდერული იდენტობის გამო.
"ყველას აქვს უფლება გამოიყენოს საკუთარი კონსტიტუციური უფლება და თავისუფლად გამოხატოს საკუთარი აზრი! მოვუწოდებ ყველას, იმოქმედოს კონსტიტუციის ფარგლებში და რადიკალური ქმედებებით ხელი არ შეუწყოს ძალადობის პროვოცირებას", — აცხადებს პრეზიდენტი.
გარდა ამისა, სალომე ზურაბიშვილი აცხადებს, რომ მიუღებელია მედიასაშუალებების წარმომადგენელთა მიმართ განხორციელებული ძალადობრივი ქმედებები და პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტები, ასევე საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ოფისებში შეჭრა და მათზე თავდასხმები.
"მოვუწოდებ ყველას თავშეკავებისკენ და შესაბამის ორგანოებს კი, საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის უზრუნველყოფისა და ნებისმიერი ძალადობრივი ქმედების აღკვეთისაკენ!
მიუღებელია ყველანაირი წაქეზება, რაც ხელს უწყობს რადიკალურ ქმედებებს, საზოგადოების პოლარიზაციას, აღვივებს დაპირისპირებას, აზიანებს ქვეყანას, საფრთხეს უქმნის სახელმწიფოს სტაბილურობას!", — აცხადებს პრეზიდენტი.
სახალხო დამცველმა, ნინო ლომჯარიამ დღეს პრეზიდენტს, პრემიერმინისტრს, პარლამენტის თავმჯდომარესა და დეპუტატებს მოუწოდა თავი შეიკავონ ისეთი განცხადებებისგან, რომელიც წაახალისებს ძალადობას.
"მოვუწოდებ საქართველოს პრეზიდენტს, რომელმაც რამდენიმე დღის წინ ძალიან სწორი განცხადება გააკეთა და მოვუწოდებ ყველა მაღალი თანამდებობის პირს — პარლამენტის თავმჯდომარეს, პარლამენტის წევრებს, საჯარო პირებს, რომ გააკეთონ მხარდამჭერი განცხადებები, გააკეთონ სწორი განცხადებები და არ გააკეთონ ისეთი განცხადებები, რაც წაახალისებს კიდევ უფრო მეტად ამ დისკრიმინაციას და ძალადობას, რასაც დღეს მთელი დღის განმავლობაში ვადევნებდით თვალს", — განაცხადა ნინო ლომჯარიამ, რომელმაც პრემიერმინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი ძალადობის წახალისებაში დაადანაშაულა.