დღეს დაანონსებული მარშის ჩატარება მიმაჩნია მიზანშეუწონლად — ღარიბაშვილი
საქართველოს პრემიერმინისტრს, ირაკლი ღარიბაშვილს ღირსების მარშის ჩატარება მიზანშეუწონლად მიაჩნია. ამის შესახებ მან მთავრობის სხდომის დაწყებამდე ისაუბრა.
"იმ ადამიანებს, რომლებიც აპროტესტებენ, გამოხატავენ საკუთარ პოზიციას და სურთ რაღაც გარკვეული მარშების ჩატარება, ეს მათი უფლებაა, ბუნებრივია. ჩვენ მათ ვიგებთ, როგორც მოცემულობას და ჩვენ გვესმის მათი სურვილები. ეს მათი კონსტიტუციური უფლებაა. ამისთვის, მოგეხსენებათ, სახელმწიფომ გააკეთა ყველაფერი, რამდენიმე დღის წინ მათ ჩაატარეს უსაფრთხოდ გარკვეული ღონისძიება, გუშინწინაც იყვნენ შეკრებილები ლისის ტბაზე, მაგრამ დღეს დაანონსებული მარში და მარშის ჩატარება მიმაჩნია მიზანშეუწონლად", — თქვა მან.
მისი თქმით, დღევანდელი აქცია სამოქალაქო დაპირისპირების საფრთხეს შეიცავს, ამიტომ ორგანიზატორებს მარშის ჩასატარებლად ალტერნატიული ადგილი შესთავაზეს.
"მოგეხსენებათ, რომ მოსახლეობის უმრავლესობისთვის აღნიშნული აქციის ჩატარება არის მიუღებელი, შესაბამისად, მე მიმაჩნია, რომ აღნიშნული აქცია არ უნდა ჩატარდეს რუსთაველის გამზირზე. მეორე, შინაგან საქმეთა სამინისტრო არის მუდმივ კონტაქტზე ე.წ. პრაიდის, ამ მარშის ორგანიზატორებთან, მათ განემარტათ, რომ მათ მიერ დაანონსებული აქცია შეიცავს გარკვეულ საფრთხის და შესაბამისად, მათ მიეცათ ალტერნატიული ლოკაციების შერჩევის შესაძლებლობა. მე მინდა მივმართო მათ, რომ გაითვალისწინონ ჩვენი მოწოდება და ალტერნატივად აირჩიონ სხვა ლოკაცია", — თქვა მან.
ღარიბაშვილის მტკიცებით, "ასეთი ტიპის აქციები და ღონისძიებები" პირიქით, უმცირესობების დისკრიმინაციას უწყობს ხელს. პრემიერმინისტრის აზრით, საქართველოში ლგბტ თემის წევრებს არავითარი საფრთხე არ ექმნებათ და "აბსოლუტურად ნორმალურ" ვითარებაში ცხოვრობენ.
"არცერთი ფაქტი არ არსებობს აღნიშნული დისკრიმინაციის და ზოგადად, მინდა ვთქვა, რომ თუ ცალკეული შემთხვევა დაფიქსირებულა ოდესმე, ამის განზოგადება, რა თქმა უნდა, არ შეიძლება. მეორე მხრივ, მე მინდა ვთქვა, რომ ამ აქციის მოწინააღმდეგეების მრავალრიცხოვანი აქციაა დღეს დაგეგმილი. მე მინდა, მათ მივმართო თხოვნით, ესეც რა თქმა უნდა, არის მათი კონსტიტუციური უფლება, მაგრამ რა თქმა უნდა, ყველაფერი უნდა ჩატარდეს კონსტიტუციის და კანონის ფარგლებში. ეს გამოხატვის პროტესტის ფორმა უნდა იყოს მშვიდობიანი და არ უნდა შეიცავდეს ძალადობის რაიმე ნიშნებს", — აღნიშნა მან.
მისივე თქმით, ის, როგორც პრემიერმინისტრი სამოქალაქო დაპირისპირებასა და ქაოსს არ დაუშვებს, თუმცა ასევე საუბრობს ქართულ ტრადიციებსა და მათ პატივისცემაზე.
"რა თქმა უნდა, ჩვენ კარგად უნდა გვესმოდეს ყველას რომ ეს საქართველოა, ჩვენ გვაქვს ჩვენი ტრადიციები, ჩვენი წესები და ყველამ უნდა სცეს პატივი ჩვენ წესებსა და ტრადიციებს, რა თქმა უნდა, კანონის ფარგლებში", — აცხადებს ის.
ღარიბაშვილი იმასაც ამტკიცებს, რომ ღირსების მარშის ორგანიზატორების უკან ოპოზიცია დგას მიხეილ სააკაშვილის მეთაურობით.
"აბსოლუტურად სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებთ ამას, რომ ისინი უკეთებენ ორგანიზებას აღნიშნულ მარშს და ამ აქციებს. რა თქმა უნდა, სწორედ მათი მიზანი არის. დღეს ჩვენს ქვეყანაში სამოქალაქო არეულობის და ქაოსის შემოტანა, რაც რა თქმა უნდა, არ განხორციელდება და ამას ჩვენ არ დავუშვებთ. რა თქმა უნდა, როგორც ჩვენს ხალხს, ჩვენს მოსახლეობას სურს, ისე იქნება ყველაფერი ჩვენს ქვეყანაში", — თქვა მან.
თბილისი პრაიდის კვირეული დღეს, 5 ივლისს ღირსების მარშით დასრულდება. ამ დღეს მობილიზებას აპირებენ ძალადობრივი ჯგუფებიც. გარდა ამისა, მარშის საწინააღმდეგო აქცია დაგეგმა საპატრიარქომაც. გარდა ამისა, შეკრებაზე მიჰყავთ ბავშვებიც.
საპატრიარქოს ამ განცხადების გამო აკრიტიკებენ არასამთავრობო ორგანიზაციები და თბილისი პრაიდის ორგანიზატორები. ისინი ეკლესიას ძალადობის წახალისებაში ადანაშაულებენ.