გლობალური ფულის კვირეულის ფარგლებში ეროვნული ბანკი კონკურსს აცხადებს
ფოტო: საქართველოს ეროვნული ბანკი
ეროვნული ბანკის ინიციატივით, საქართველოში გლობალური ფულის კვირეული 2014 წლიდან აღინიშნება. კვირეული ბავშვებსა და ახალგაზრდებში მნიშვნელოვანი ფინანსური, ეკონომიკური და სამეწარმეო საკითხების ცნობადობის გაზრდასა და პოპულარიზებას ისახავს მიზნად. გლობალური ფულის კვირეული 2012 წლიდან ყოველწლიურად, მსოფლიოს მასშტაბით 170-ზე მეტ ქვეყანაში აღინიშნება.
წელს კვირეული 22-დან 28 მარტის ჩათვლით აღინიშნება. კვირეულისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებში ეროვნული ბანკისა და მისი ფინანსური განათლების პორტალთან - finedu.gov.ge ერთად კომერციული ბანკები, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები, სასწავლო დაწესებულებები და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებიც ჩაერთვებიან. წლევანდელი კვირეულის დევიზია - გაუფრთხილდი საკუთარ თავს, გაუფრთხილდი საკუთარ ფულს (Take care of yourself, take care of your money).
კვირეულის ფარგლებში, ეროვნული ბანკი, საქართველოში მცხოვრებ 12-დან 18 წლის ჩათვლით მოზარდებისთვის აცხადებს კონკურსს თემაზე — ფული და ფულის სამყარო.
- 22-დან 26 მარტის ჩათვლით, ყოველდღიურად, დღეში 2-ჯერ, 18:00 და 20:00 საათზე, ფინანსური განათლების ფეისბუქგვერდზე დაიდება თითო საკონკურსო ვიდეოშეკითხვა ფულისა და ფულის სამყაროს შესახებ ცალკე პოსტის სახით.
- შეკითხვებზე სწორი პასუხების მიხედვით, სულ გამოვლინდება 15 გამარჯვებული, რომელთაც ეროვნული ბანკისგან სიმბოლური საჩუქრები გადაეცემათ.
"ბავშვებისა და ახალგაზრდების ფინანსური განათლების დონის ამაღლება ეროვნული ბანკის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. ამ მიზნით, ეროვნული ბანკი, დაინტერესებულ მხარეებთან ერთად, ახალგაზრდებისთვის სხვადასხვა საინტერესო და სახალისო აქტივობებს ახორციელებს. წლევანდელი ღონისძიებები, ტრადიციული ფორმატისგან განსხვავებით, ონლაინ განხორციელდება. გლობალური ფულის კვირეულის ღონისძიებები მოიცავს კონკურსს, ვიდეო გაკვეთილებს, ვებინარებს სკოლის მოსწავლეებისთვის და სტუდენტებისთვის, სოციალური მედიის საშუალებით საინფორმაციო ვიდეოების/პოსტების გავრცელებას და სხვა. წელს ეროვნულმა ბანკმა ახალგაზრდებს კონკურსი შესთავაზა, რაც მათ საშუალებას მისცემს ფულის ისტორიის, ქართული ლარის და საფინანსო სისტემის შესახებ მეტი ინფორმაცია მიიღონ", — განაცხადა საქართველოს ეროვნული ბანკის მომხმარებელთა უფლებების დაცვისა და ფინანსური განათლების დეპარტამენტის უფროსმა, ლაშა გზირიშვილმა.
კონკურსის შესახებ დეტალური ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე.